Venezuela’daki aileler, bedava elektrikle Bitcoin madenciliği yapıyor

Venezuela’da bir süredir ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor. Ülkede enflasyonun oranı yüzde 16.000’e ulaşmış durumda. Bütünüyle bir kaos ve kargaşa ortamı bulunuyor. Açlıkla savaşan Venezuela halkı, Bolivar’ın olağanüstü değer kaybı sonrası kripto paraları kullanmaya başladı. Öte yandan halktan bazıları, çareyi kripto para madenciliği yapmakta buldu. Bloomberg’de yer alan bir haberde, Caracas’taki neredeyse her evde kripto para madenciliği yapıldığı öne sürülüyor. Öğrenciler, Caracas’taki Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bulunan kripto para madencilik çiftliğinde ve okulunda madencilik sistemlerini inceliyorlar. Kara borsada 900.000 Bolivar...

Venezuela’da bir süredir ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor. Ülkede enflasyonun oranı yüzde 16.000’e ulaşmış durumda. Bütünüyle bir kaos ve kargaşa ortamı bulunuyor.

Açlıkla savaşan Venezuela halkı, Bolivar’ın olağanüstü değer kaybı sonrası kripto paraları kullanmaya başladı. Öte yandan halktan bazıları, çareyi kripto para madenciliği yapmakta buldu.

Bloomberg’de yer alan bir haberde, Caracas’taki neredeyse her evde kripto para madenciliği yapıldığı öne sürülüyor.

Öğrenciler, Caracas’taki Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bulunan kripto para madencilik çiftliğinde ve okulunda madencilik sistemlerini inceliyorlar.

Kara borsada 900.000 Bolivar 90 cent ediyor. Bu parayla da yalnızca bir kafede pasta yiyebiliyor, kahve ya da meyve suyu içebiliyorsunuz. Bununla birlikte halk, yaklaşık 300.000 Bolivar ile elektrik, su, gaz, internet ve telefon faturalarının tamamını ödeyebiliyor. Yani sadece 30 cent ya da 1.3 TL’ye.

Hal böyle olunca elektrik neredeyse ücretsiz. Bazıları kripto para madenciliği yapan cihazlara yatırım yaparak aylık 1000 dolar gibi Venezuela koşullarında oldukça iyi bir miktar kazanabiliyorlar. Bazılarıysa ekipmanın el verdiği kadarıyla günde 6 dolar kazanıyor. Günlük 6 dolar, ülke şartlarında yine fena para değil.

Yaşanan ekonomik krizden ötürü ülkede orta sınıf olarak görülen vatandaşların birçoğu yurt dışına kaçtı. Kalanlar da bu zor koşullarla bu şekilde mücadele ediyorlar.

→ TÜRKİYE’DE ALTIN GÜNÜ GİBİ BITCOIN GÜNÜ BAŞLIYOR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl