Bu domatesler, Bitcoin madenciliği cihazlarının ısısı ile yetiştirildi

Çek Cumhuriyeti'nde yaşayan bir kripto para girişimcisi, 5 dönümlük serasında kripto para madenciliği cihazlarının ısısından yararlanarak domates yetiştirdi.

Dijital paraları çıkarmak için kullanılan, sürekli olarak çalışan ve yüklü miktarda enerji tüketen bilgisayarlar söz konusu olduğunda bir dezavantaj ortaya çıkıyor: çevre üzerindeki olumsuz etkisi.

Bu durumu eleştirenler, dünyanın en büyük kripto para ağı olan Bitcoin için tüketilen toplam enerjinin Arjantin gibi ülkelerin tükettiği enerjiyle kıyaslıyor. Bu durumun savunucuları ise geleneksel bankacılık sektörüne karşı daha fazla enerji verimlilik potansiyeli taşıdığına dikkat çekiyor.

Bu tartışmalar şöyle dursun, bir kripto para girişimcisi, madencilik olarak adlandırılan işlemleri doğrulamak için büyük bir hesaplama gücünün kullanıldığı sürecin ‘savurganlık’ olduğu fikrine meydan okuyor.

Prag’da yaşayan ve Çek dijital para ticareti platformu NakamotoX’in kurucu ortağı Kamil Brejcha, serada yetiştirdiği sebzelerinin büyümesine yardımcı olmak için madencilik ekipmanlarının ısısından yararlanıyor. Brejcha’nın yakın bir zaman önce kişisel Twitter hesabından ‘kriptomatesler’ notuyla paylaştığı fotoğraf, yetiştirilmek için madencilik ekipmanlarının ısısından yararlanılan domates demetlerinin başarıyla büyüdüğünü gösterdi.

Brejcha’nın madencilik ekipmanlarından gelen ısı, yerel iklimin kış aylarında açık havada domates yetiştirmeyi olanaksız kıldığı bir bölgede -geleneksel ısıtıcılar kullanmak yerine- beş dönümlük domates serasına üfleniyor.

Brejcha, ayrıca madencilik faaliyetinde kullanılan enerjinin önemli bir kısmının toplumsal biyo-atıklardan elde edildiğini de belirtti.

Bu arada Brejcha, dijital para madenciliğinin çevreye zarar verdiği görüşüne meydan okuyan tek girişimci değil. Fransız şirket Qarnot, geçtiğimiz günlerde kripto para madenciliği yapabilen bir ısıtıcı üretmişti. QC1 adı verilen ürün ile dilerseniz içerdiği madencilik ekipmanlarının ısısından yararlanarak evinizi ısıtabiliyorsunuz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl