Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

LongHash: Bitcoin yarılanması, madencilik faciasına yol açabilir

Son LongHash raporunda yarılanmanın beklenen yükselişi getirmemesi durumunda madencilik sektörünün bir felaketle karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Bugün itibari ile Bitcoin blok ödülü yarılanmasına 141 gün kaldı. Tahmini olarak 14 Mayıs 2020’de gerçekleşecek olan yarılanmaya giderek yaklaşılırken birkaç gün önce Bitcoin madenciliğine olan talebi gösteren ağın toplam hesaplama gücü de rekor seviyeye çıktı.

Blok ödülü yarılanmasıyla beraber üretilen BTC miktarı yarı yarıya düşecek ve talep aynı kaldığı takdirde bunun fiyatı yükseltmesi bekleniyor. Bu beklentiyle yatırımcılar, fırsattan istifade etmek için daha çok Bitcoin alıyor, Bitcoin madenciliğine daha çok yatırım yapıyor.

Öngörüler gerçekleşecek mi? Bitcoin’in fiyatındaki büyük dalgalanmalar, madenciler için büyük risk teşkil ederken LongHash, 2020’deki yarılanmanın birtakım sorunları beraberinde getirebileceğini iddia ediyor.

Son dönemde madencilik sektörüne büyük yatırımlar yapıldı. Bu, Bitcoin’in hash rate’indeki patlamada açıkça görülüyor. Lider kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı günden bu yana hash rate, yüzde 800’ün üstünde arttı.

Blok ödülü yarılanmalarıyla fiyattaki yükselişler arasında kesin bir korelasyonun şüpheli olduğunu vurgulayan Long Hash, 2017 yılının Aralık ayındaki fiyat patlamasının büyük olasılıkla piyasaya büyük miktarda para girişi sağlayan ICO çılgınlığıyla tetiklendiğini belirtiyor.

Blok ödülü yarılanmaları bugüne kadar 2012 ve 2016’da olmak üzere iki kere gerçekleşti. LongHash, 2013 yılındaki fiyat sıçraması, 2012’deki yarılanmadan kaynaklanıyor olsa bile bu tek olayın 2020’deki yarılanmanın bir başka yükselişi tetikleyeceği sonucuna varmak için yeterli bir kanıt olmadığının altını çiziyor.

LongHash, “Önümüzdeki yarılanma madencilik maliyetini daha da pahalı hâle getirecek. Bununla beraber, artan madencilik maliyetlerinin Bitcoin fiyatını artıracağına inanmak için hiçbir neden yok. Fiyat, arz ve talebe göre şekillenir. Talep düşükse madencilik maliyeti ne olursa olsun fiyat da düşecektir.” diyor.

Şirket, Bitcoin ağının hash rate’indeki mevcut büyüme ivmesinden hareketle yarılanma sırasında hash rate’in 140-150 exahash seviyesinde olacağını tahmin ediyor. LongHash raporunda, “Bitcoin fiyatının 7200 dolarda kaldığı varsayılırsa hash rate’teki bu artış ve yarılanma ile madencilik getirileri Bitcoin’in 3600 dolardan işlem gördüğü günden beri görülmemiş bir seviyeye gerileyecek. Bu, Bitcoin madencilerini eşine rastlanmamış bir baskıyla karşı karşıya bırakabilir ve madencilik cihazı üreticileri ciddi problemler yaşayabilir.” ifadeleri kullanılıyor.

Madencilik devi Bitmain’in Hong Kong’da halka arz olmayı planladığı ancak başarısız olduğuna ve bir başka önemli şirket Canaan Creative’in de ABD’de başarılı bir halka arz gerçekleştirmesine karşın hisselerinin ilk işlem gününden bugüne %50’ye yakın düştüğüne dikkat çeken LongHash, bunun yatırımcıların madencilik işinin geleceğiyle ilgili kaygılar taşıdığını gösterdiğini ileri sürüyor.

LongHash raporunda son olarak “Dünyanın lider madencilik cihazları üreticileri, halihazırda kötü durumda. Yarılanma ile beklenen fiyat yükselişi gerçekleşmezse bu, sadece bunun üzerine pozisyon alan yatırımcılar için bir sorun olmakla kalmaz, aynı zamanda kripto para madenciliği endüstrisi için de felakete yol açabilir.” deniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl