Bitcoin madenciliği karbon emisyonları tarihi rekor seviyeye indi

Hash rate'i ve madencilik zorluğu her geçen gün rekor kıran Bitcoin'de karbon emisyonları da düşmeye devam ediyor. Ağın şu anda yarısından fazlası yenilenebilir enerji kullanıyor.

Özellikle 2021 yılı mayıs ayında Elon Musk’ın karbon emisyonlarına vurgu yaparak Tesla’nın Bitcoin ile satışına nokta koyması, kripto para madenciliğindeki enerji tartışmasını yeniden alevlendirmişti. O günden bu yana düzenli olarak sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçen madenciler ise karbon emisyon oranını tarihi seviyelerde düşük oranlara indirdiler.

İklim teknolojisi sektörü yatırımcısı ve aktivist Daniel Batten’ın bugün paylaştığı grafiğe göre, enerji tüketimiyle kıyaslandığında Bitcoin madenciliği, çok daha az karbon emisyonu üretiyor. Batten’a göre ayrıca Bitcoin, yaklaşık 3.5 yıllık süre içerisinde karbon emisyonlarını yarı yarıya daha azaltacak.

En hızlı emisyon azaltan sektör

Daniel Batten ayrıca bir başka önemli detay daha verdi ve Bitcoin madenciliği sektörü kadar hızlı emisyon oranını azaltan bir endüstri olmadığını belirtti:

“Bunun için iki sebep var. Birincisi madencilerin çoğunun artık sürdürülebilir enerji kullanıyor olması, diğeri ise çok daha etkin ve az enerjiyle çok üretim yapabilen madencilik cihazları üretilmesi..”

Elektrikli araç üretiminden %38 düşük!

Bilindiği üzere henüz geçtiğimiz hafta yapılan bir araştırmaya göre Bitcoin madenciliğinin %52.6’sının yeşil enerjiyle yaratıldığı belirtilmişti. Bitcoin madenciliği için kullanılan kömür oranı da, elektrikli araçlar için çıkarılandan %38 oranında daha düşük…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl