New York Times’ın Bitcoin madenciliği haberine sert tepkiler

New York Times'ın Bitcoin madenciliğine ilişkin "Bitcoin için Dijital Yarışın Gerçek Dünyadaki Maliyetleri" başlıklı son raporu birçok Bitcoin destekçisini kızdırdı. Bir dizi Bitcoin savunucusu Twitter'da raporun bazı yönlerini eleştirerek bunları "seçmece veriler" olarak nitelendirdi.

New York Times’ın makalesi Bitcoin madenciliğini “doymak bilmez bir iştah” olarak tanımladığı ve Bitcoin madenciliğinin New York’taki tüm evler kadar enerji tükettiğini iddia ettiği haberi kripto topluluğunu fazlasıyla kızdırdı.

Bitcoin madenciliği, çevreye zararı verdiği iddia edilerek her zaman tartışmalı bir konu oldu. Her geçen yıl, ana akım yayınlar Bitcoin madenciliğinin çevresel açıdan felaket olacağını iddia eden makaleler yayınladı.

Bitcoin’in madencilik konsensüsünü Proof of Stake ile değiştirmek için devam eden çabalar da bulunuyor. Ancak, Bitcoin savunucuları yanlış bilgilerle mücadele etmeye devam ediyor.

Kripto madenciliği şirketi Riot Platforms’un yöneticisi Pierre Rochard, New York Times’ı Bitcoin madenciliği hakkında yanlış bilgiler yaydığı için eleştirdi. Kısa bir süre sonra, sektörün diğer üyeleri de medya kuruluşuna yönelik eleştirilerinde ona katıldı.

Rochard, NYT’nin başkalarının verilerin nasıl elde edildiğini gözlemleyebilmesi için yayının metodolojisini açık kaynak haline getirmesini talep etti.

New York Times, haberinde hem kamuya açık hem de gizli kayıtları kullanarak 34 büyük ölçekli madencilik işletmesini belirledi. Gazete, “en büyük işletmelerin enerji tüketimi ve doymak bilmez taleplerinin dalgalanma etkileri hakkında bugüne kadarki en kapsamlı tahminleri” oluşturmak için çalışmalar yaptırdı.

“Teksas’taki madencilik faaliyetleri 300 bin evle aynı enerjiyi tüketiyor”

Haberde ayrıca Riot Platforms’a çeşitli atıflarda bulunuldu. New York Times; Rockdale, Teksas’taki madencilik faaliyetlerinin yaklaşık olarak yakındaki 300 bin evle aynı miktarda elektrik tükettiğini ve “ABD’deki en yoğun enerji kullanan Bitcoin madencilik operasyonu” olduğunu bildirdi.

Buna ek olarak, bir Bitcoin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) analisti olan Daniel Batten, cımbızlanan verilerinin iki önemli örneği olarak gördüğü duruma ve madencilik sektörünün artan yenilenebilir enerji kullanımını göz ardı etmesine dikkat çekti.

“NYT’de fosil yakıt miktarı abartılıyor”

Batten, BTC madencileri tarafından kullanılan ortalama fosil yakıt miktarının NYT haberinde ortalama yüzde 81,7 oranında abarttığını belirtti. Raporun “büyük ölçüde eksik veri setleriyle desteklendiğini” de sözlerine ekledi.

Satoshi Act Fund’ın CEO’su Dennis Porter, New York Times makalesinin ilk haberinde bir Bitcoin madencilik tesisinin yeri olarak yanlış Teksas şehrini tanımlayarak bir hata yaptığını belirtti. Hata daha sonra düzeltildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl