Rusya’nın çok gizli nükleer tesisi Bitcoin madenciliği yapmak için kullanıldı

BBC’nin haberine göre, Rus güvenlik görevlileri, Rusya’nın çok gizli nükleer savaş başlığı tesisinde çalışan birkaç bilim adamını tesisi Bitcoin madenciliği yapmak için kullandıkları iddiasıyla tutukladı. Basında çıkan haberlere göre şüpheliler, Rusya’nın en iyi süperbilgisayarlarını Bitcoin üretmek için kullanıyorlardı. Rusya’nın batısındaki Sarov’da yer alan ve yasak bir bölge olan Federal Nükleer Merkezi’nin basın servisi konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Madencilik de dahil olmak üzere bilgisayar tesislerini özel amaçlar adına kullanmak için izinsiz bir girişimde bulunuldu.” Süperbilgisayarlar internete bağlanmamalıydı ve bilim...

BBC’nin haberine göre, Rus güvenlik görevlileri, Rusya’nın çok gizli nükleer savaş başlığı tesisinde çalışan birkaç bilim adamını tesisi Bitcoin madenciliği yapmak için kullandıkları iddiasıyla tutukladı.

Basında çıkan haberlere göre şüpheliler, Rusya’nın en iyi süperbilgisayarlarını Bitcoin üretmek için kullanıyorlardı.

Rusya’nın batısındaki Sarov’da yer alan ve yasak bir bölge olan Federal Nükleer Merkezi’nin basın servisi konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Madencilik de dahil olmak üzere bilgisayar tesislerini özel amaçlar adına kullanmak için izinsiz bir girişimde bulunuldu.”

Süperbilgisayarlar internete bağlanmamalıydı ve bilim adamları bunu yapmaya teşebbüs etmelerinin ardından merkezin güvenlik departmanı olayı fark ederek harekete geçti.

Rus haber kaynaklarından Mash’a göre şüpheliler, Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) teslim edildi.

Basın servisi tarafından Interfax haber ajansına yapılan açıklamada, “Bildiğimiz kadarıyla ceza davası açıldı.” denildi.

Çok gizli bölge haritalarda bile yok

Soğuk Savaş döneminde SSCB’nin ilk nükleer bombası, Stalin’in yönetimi sırasında Sarov’da üretildi. Çok gizli bölge, Sovyet haritalarında bile işaretlenmiş durumda değil ve Rusların ziyaret etmesi için bile özel izinler gerekiyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl