Umman da Bitcoin madenciliğine başlıyor: “İslami kurallara uygun”

Arap yarımadasının önemli ülkelerinden biri olan Umman, Bitcoin madenciliğine izin vermeye başlayacağını ve bu adımla beraber 1.1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. İslami kurallara göre yönetilen ülkede hükumetin de en sonunda Bitcoin'in bu kuralları ihlal etmediğine kanaat getirdiği ifade edildi.

İnsanlığın yaşadığı en eski bölgelerden olan Umman da yeni teknolojilere ayak uydurma politikası izleyeceğini gösteren bir adım attı. Ülkenin Kamu Hizmetleri Regülasyonları Otoritesi başkanı olan Şeyh Mansour Bin Taleb Bin Ali Al Hinai, özel Bitcoin madencilik işletmelerini destekleyeceklerini açıkladı.

Al Hinai ayrıca ilk etapta 1.1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını da söyledi.

Bilindiği üzere Umman, İslami kurallara göre yönetiliyor ve özellikle 2019’dan bu yana kripto paralar bu konuda bir tartışma konusu olmuştu. Konunun uzmanlarının hükumetle yaptıkları görüşmelerde Bitcoin’i İslami kurallara uygun bir varlık olarak tanımladıkları ifade edildi.

Umman merkezli olan Exahertz şirketinin burada başlangıcı yapacağı belirtilirken madencilik için altyapı çalışmalarının da başladığı bilgisi verildi. İlk etapta 11 megawatt’lık bir pilot madencilik alanı kurulacak ancak daha sonra bu alan 800 megawatt’lık bir tesise dönüştürülecek. Bu tesis için toplamda 1.1 milyar dolara varan yatırım yapılacak. Exahertz şirketi konuyla ilgili lisansını 2022’nin eylül ayında almıştı.

Gelirlerinin yüzde 70’ini petrolden elde eden ülkede, madenciliğin, petrol çıkarırken ortaya çıkan doğalgaz ile de yapılacağı belirtildi. Bu teknoloji ABD’de de sıkça kullanılmaya başlanmıştı. Petrol çıakrırken ortaya çıkan doğalgaz, kullanılamadığı için yakılıyordu. Son dönemde ise birçok amdencilik şirketi bu artan enerjiyle de tesislerine elektrik sağlıyordu.

Exahertz CEO’su Jad Fredrick Kharma konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Bitcoin bir dijital paradan çok daha fazlasını temsil ediyor. Açık defter sistemine sahip. Bu insanlık ve uygarlık için de büyük bir adım…” dedi.

Exahertz tesislerinden bir fotoğraf

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl