Bitcoin fiyatı ile birlikte madencilik zorluğu da sert düştü

Kripto para dünyası Mt. Gox borsasının satışlarına odaklanırken bu sabah erken saatlerde yeni madencilik zorluğu ayarlaması da gerçekleşti. Bitcoin madencilik zorluğu %5 düştü ve 80 trilyonun altına indi.

Kripto para dünyasındaki satış baskıları Bitcoin madencilerinin de adeta sabrını sınıyor. Halving ile birlikte Bitcoin blok zincirinden aldıkları teşvikler yarı yarıya azalan madenciler, fiyat düşüşüyle birlikte ikinci bir darbe daha alırken, madencilik zorluğu ise bu sabah TSİ 06.30 civarında %5 düştü ve 79 trilyona indi.

Madencilik zorluğunun düşmesi, halving ile birlikte çok fazla kâr edemeyen (belki de zarar eden) bazı madencilerin makine kapattıklarının net bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Bu sabah saatlerindeki %5’lik düşüş, FTX çöküşünden sonra son 1.5 yılda görülen ikinci büyük düşüşe işaret ediyor. FTX iflasında (2022’nin aralık ayında) madencilik zorluğu %7’den fazla düşmüştü.

Büyük madenciler için iyi bile olabilir

Öte yandan küçük çaptaki madencilerin sistemden çıkması ve makinelerini fişten çekmeleri, ABD merkezli büyük madencilik şirketlerinin çıkardıkları BTC adedini de artırabilir. Bu şirketler, özellikle halving öncesinde, (halving sonrası için) büyük yatırımlar yapmış ve tesislerini güçlü cihazlarla donatmışlardı.

Dolayısıyla bu düşüş, onların daha çok Bitcoin’e sahip olup kazanç elde etmelerini sağlayabilir.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin 54.700 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl