ICO düzenleyen madencilik havuzu, sadece 2 saatte 30 milyon dolar topladı

En büyük madencilik havuzlarından biri olan ViaBTC, düzenlediği ICO aracılığıyla sadece 2 saatte 30 milyon dolar topladı.

En büyük kripto para madencilik havuzlarından biri olan ViaBTC, Wormhole protokolünün ve Bitcoin Cash blok zincirinin kullanıldığı ilk yüksek değerli ICO’yu tamamladı.

Borsanın açıkladığı verilere göre Bitcoin Cash blok zincirinde gerçekleşen ilk ICO’da, devam eden ayı piyasasına karşın 2 saat 20 dakikada 30 milyon dolar toplandı.

2016 yılında kurulan ViaBTC, şu anda dünyanın en büyük beşinci madencilik havuzu konumunda ve Bitcoin ağının toplam hesaplama gücünün yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor. Havuz, geçtiğimiz Mart ayında madencilik devi Bitmain tarafından yönetilen yaklaşık 3 milyon dolarlık bir fonlama turunu tamamlamasının ardından kendi kripto para borsası CoinEx’i açtı.

ViaBTC, 1 Ekim’de kendi token’ı ViaBTC Token’ı (VIAT) piyasaya sürdü. Token, 2 milyarlık bir sabit arza sahip. Toplam token miktarının 750 milyonu CoinEx VIP ve CET kullanıcıları dahil olmak üzere toplum desteği ile tahsis edilecek, 250 milyonu ortaklar tarafından paylaşılacak ve kalan kısım ise azar azar madencilik ödülü olarak verilecek.

9 Ekim’de VIAT token’ının ticaretini yapan CoinEx kullanıcıları, bunun karşılığında borsanın kendi token’ı olan 1 milyon CET aldı.

ViaBTC’nin white paper’ında VIAT token’larının yüzde 50’sinin “DUO Mining” yöntemiyle piyasaya sürüleceğini ve yayınlanacağı belirtiliyor. Ayrıca token için bir geri alma planı ve yakma süreci de gerçekleştirilecek.

Bu konu hakkında şöyle deniyor:

“ViaBTC, çeyrek dönem gelirinin yüzde 20’si ile her çeyrek sonunda VIAT’i geri alacak ve ‘yakacak’. Bu yararlı deflasyon modeli üzerinde sürekli olarak VIAT miktarını azaltacak.”

VIAT token’ları, havuz ücretleri, madencilik cihazı alımları, işlem hızlandırma ve ViaBTC hediyelik eşyalar gibi ekstra ayrıcalıklar için kullanılabilir olacak. Bu yeni token’ın danışmanları arasında Bitmain’in kurucusu ve CEO’su Jihan Wu ile Bitcoin Cash destekçisi Roger Ver bulunuyor.

ViaBTC, bir token çıkaran tek madencilik havuzu değil. Huobi’nin madencilik havuzu da Ağustos ayında HPT adıyla kendi token’ını yaratmıştı. UU Pool ve BW Pool gibi diğer birkaç küçük madencilik havuzu da benzer token’lar çıkarmıştı.

Kaynak: CryptoGlobe

→ COINBASE KRİPTO PARA ENDEKS FONU ÜRÜNÜNÜ KAPATTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl