Bitcoin madenciliği ve yapay zeka birleşiyor: JPMorgan bir şirketi öne çıkardı

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JPMorgan, Bitcoin madencilik şirketlerinin yapay zeka dünyasının ihtiyaçlarını karşılamasından ötürü ciddi yatırımlar almaya başladığını belirtti. Banka, bu anlamda bazı madencilik şirketini ön plana çıkarırken, bir tanesinin ise büyük avantaja sahip olduğunu ifade etti.

ABD borsalarında listelenmiş olan ve çok büyük enerji kaynaklarına sahip olan Bitcoin madencilik şirketleri, şimdi de hem yapay zeka hem de büyük ölçeklerde bilgi işlem kaynakları sağlayan firmaların hedefine girdi.

JPMorgan, bu duruma Core Scientific madencilik şirketinin, bir yapay zeka firması olan CoreWeave ile yaptığı anlamşmayı örnek gösterdi. Bankanın analistlerine göre bu anlaşma aslında, Bitcoin madencilerinin yeni iş kollarına yayılmasına ve faaliyetlerini çeşitlendirmesine yol açacak.

Şirketlerin değeri %22 arttı

Core Scientific ile CoreWaeve arasında yapılan bu anlaşma ise madencilik şirketlerinin değerini de kısa sürede artırdı. Bankanın raporunda, bu anlaşmanın ardından analistlerin takibinde olan 14 madencilik şirketinin değerinin de yaklaşık %22 arttığı ifade edildi.

En önemlisi IREN olarak gösterildi

Reginald Smith ve Charles Pearce tarafından yazılan raporda bazı madencilik şirketleri de ön plana çıkarıldı. Bunlardan en önemlisi ise IREN olarak gösterildi. 2022’deki kripto krizinde iflasın eşiğinden dönen Iris Energy daha sonra adını IREN olarak değiştirmişti. %100 yenilenebilir enerjiyle madencilik yapan şirketin, Yüksek Performanslı Hesaplama (High-Performance Computing – HPC) trendinde, şirketlerin hedefinde olduğunu belirten analistler şu ifadeleri kullandılar:

“IREN, yüksek kalitedeki veri merkezlerine ve bunların yönetiminde önemli bir tecrübeye sahip olmasıyla biliniyor. Ayrıca ciddi miktarda enerjiye erişimi de bulunuyor”

Raporda ayrıca 4 önemli madencilik şirketiyle ilgili de detaylı yorumlar yapıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

  • Cipher Mining (IFR): Rekabetçi enerji maliyetleri ve güçlü operasyonel geçmişiyle öne çıkmaktadır. Ancak IREN’a oranla daha küçük bir elektrik hattına sahiptir.
  • Riot Platforms (RIOT): Bitcoin madenciliğine güçlü bir şekilde bağlı kalmaya devam ediyorlar. Ayrıca bol güç kapasitelerine rağmen HPC’ye ilgi göstermediler.
  • Marathon Digital (MARA) ve CleanSpark (CLSK) ise enerji üretimi açısından daha pahalı seçenekleri kullanıyorlar.

Analistler ayrıca düşen Bitcoin fiyatına da vurgu yaptılar ve haziranın ilk 2 haftasında birçok madencilik hissesinin de Bitcoin performansını geride bıraktığını belirttiler.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl