Bitcoin Madencilik Konseyi 3. çeyrek raporunu açıkladı: İşte rakamlar

Bitcoin madencilik şirketlerinin ve Bitcoin endüstrisindeki diğer şirketlerin gönüllü küresel forumu Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC), 2022 üçüncü çeyrek raporunu açıkladı. Raporda, üç ölçüt üzerinde duruldu. Bunlar; Bitcoin’in elektrik tüketimi, teknolojik verimliliği ve sürdürülebilir enerji kullanımıydı.

Mayıs 2021’de MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın yanı sıra Bitcoin endüstrisindeki en büyük madencilik işletmelerinin birçoğunun desteğiyle kurulan BMC, altıncı üç aylık raporunu yayımladı.

Hash rate yüzde 73 artsa da enerji kullanım artışı yüzde 41 ile sınırlı kaldı

Buna göre, Bitcoin madenciliği hash rate’i 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 73 artış kaydetti. Öte yandan yüzde 73 büyümeye kıyasla enerji kullanımındaki artış yüzde 41 ile sınırlı kaldı.

Sürdürülebilir enerji kullanımı hala yüzde 50’den fazla

Ayrıca raporda, Bitcoin (BTC) madenciliğinde sürdürülebilir enerji kullanım oranına dair bilgi de verildi. Bu oranın son çeyrekte yüzde 59.4 olarak tespit edildiği aktarıldı. Bir önceki çeyrekte ise rakam, yüzde 59.5’ti. Bilindiği üzere Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanımının yüzde 50’yi geçmesi durumunda Tesla’nın yeniden Bitcoin kabul edebileceğini söylemişti.

Şu anda 5 kıtaya yayılmış üyeleriyle küresel Bitcoin madencilik ağının yüzde 45.4’ünü temsil eden BMC üyelik hash rate’i geçtiğimiz yıl kuruluşunda 35 eksahash iken, 2022’nin 3. çeyreğinde 105 eksahash’e yükseldi.

Bitcoin ağının teknolojik verimliliğine gelince; 2021’in 3. çeyreğinde GW (gigawatt) başına 17.7 EH’den 2022’nin 3. çeyreğinde GW başına 21.7 eksahash’e çıkarak bir önceki yıla göre yüzde 23 oranında artış kaydedildiği tahmin ediliyor.

Raporda, verimlilikteki bu artışın Bitcoin ağı genişledikçe, zaman içinde daha da verimli hale geleceğini gösterdiği kaydedildi.

“Bitcoin ağı hiç bu kadar güçlü olmamıştı”

MicroStrategy şirketinin kurucusu Saylor, “Bitcoin, 267 eksahash’e yaklaşan hash rate ile tüm kripto enerjisinin yüzde 99’unu temsil ediyor ve diğer tüm kripto ağlarının toplamından 100 kat daha fazla güvenlik sunuyor” diye konuştu.

Kanada merkezli Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms’ın Baş Madencilik Sorumlusu Ben Gagnon ise, Bitcoin güvenliğinin bir önceki yıla göre yüzde 73, madencilik verimliliğinin ise yüzde 23 arttığını belirtti. Gagnon,”Bitcoin ağı hiç bu kadar güçlü olmamıştı” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl