Bitcoin zorluğu bu sene olağan dışı davranıyor

Bitcoin madencilik zorluğu bu yıl daha önceki yıllarda görülmemiş bir kararlılıkla hareket ediyor.

1576 0

Kripto para araştırma şirketi LongHash‘in belirttiği gibi, yeni coin üretme, bir başka deyişle zincirde yeni bloklar üretmenin zorluğunu ölçen Bitcoin madencilik zorluğu, bugüne kadar görülmemiş bir tutarlılıkla tırmanıyor.

Bitcoin’in madencilik zorluğu, ağdaki yeni madencilerle beraber hash gücünün değişimini hesaba katarak yaklaşık her iki haftada bir yeniden ayarlanıyor. Genel eğilim, ağın ilk gününden bu yana yukarı yönlü olsa da kısa fakat önemli düşüşler yaygın olarak görülüyordu. Örneğn, 2018 yılının Aralık ayında madencilik zorluğu üst üste üç defa düşerek toplamda yaklaşık yüzde 30 gerilemişti.

Bu Bitcoin’in bu yıl yapmadığı bir şey. BTC.com’un verilerine göre, madencilik zorluğu mevcut takvim yılında beş kere düştü ancak bu hiçbir zaman yüzde 1.18’den daha fazla olmadı. Böyle bir şey daha önce görülmedi. Daha önceki yılların hiçbirinde en büyük düşüşün bu kadar az olduğuna rastlanmadı. Çoğu sene yüzde 5’in üzerinde en az bir düşüş görüldü.

Elbette 2019 henüz sona ermedi ve geçen yıl bu zamanlara kadar zorluğun yalnızca bir defa düştüğünü belirtmek gerekiyor. Bu düşüş, yüzde 3.45 olarak gerçekleşmişti, yani 2019’daki düşüşlerin tamamından önemli ölçüde yüksek.

2019’daki eğilim sürerse, bu Bitcoin madencilik topluluğunun kripto paranın fiyat dalgalanmalarına karşı hiç olmadığı kadar az duyarlı olduğunu gösterecek.

Bitcoin madencilik zorluğu grafiği

Madencilik zorluğunun bu kararlı tırmanışı, yaklaşan blok ödülü yarılanmasıyla ilişkili olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun