Bitcoin madencilik şirketleri yılı 4 milyar dolar borç ile kapatıyor!

2021 yılında büyük bir borç yükü altına giren ve Bitcoin fiyatının bu kadar düşeceğini tahmin etmeyen madencilik şirketlerinin bir bölümü iflas etti, bir bölümü ise borçları yeniden yapılandırma metodunu uygulamaya başladı. Toplam borç ise 2022 yılında 4 milyar doları geçti.

2022 yılı kripto paralar için düşüş yönlü geçerken madencilik şirketleri için ise adeta kabus oldu. Madencilik şirketlerinin toplam borcu 4 milyar doları aşarken, bu firmalar on binlerce Bitcoin satmak zorunda kaldılar.

En kötü durumdaki Core Scientific

Geçtiğimiz hafta Teksas’ta bir mahkemeye iflas başvurusunda bulunan Core Scientific, bu anlamda en kötü durumda bulunan madencilik firması olarak ön plana çıkarken, şirketin toplam borcu ise 1.3 milyar doları geçti. Core Scientific, Bitcoin satışlarıyla birlikte elindeki BTC’leri bitirirken, şimdi de ekipman satışına başladı.

Marathon satış yapmadı ama…

Bitcoin satışları konusunda en sağlam duruşlardan birini sergileyen Marathon Digital’ın borcu da 850 milyon doların üzerine çıktı. Alacaklıların, borçları karşılığında şirket hissesi alabiliyor olması ise Marathon’un en büyük avantajı olarak görülüyor. Marathon’un ayrıca, iflas eden Compute North şirketinde de 31 milyon dolarlık yatırımı vardı. Tüm bu borçlara rağmen Marathon’un herhangi bir iflas tehlikesinin bulunmadığı belirtiliyor.

En büyük sorun borçlar

Bilindiği üzere iflas edenler de dahil, birçok madencilik firması, düşen fiyatlara rağmen hala Bitcoin üretiminden kâr ediyor. Ancak 2021’de alınan büyük borçlar ve fiyatın bu noktalara düşmeyeceğine olan büyük inanç şirketleri şu an adeta ters köşede bırakmış durumda…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl