Bitcoin madencilik şirketinin hissesi bir günde yüzde 60 değerlendi

Kanada merkezli bir Bitcoin madencilik şirketi olan Hut8 Mining'in hisseleri, Cuma günü yaklaşık yüzde 60 artış gösterdi.

Yakın zaman önce koronavirüs salgınının kripto para madenciliği faaliyetlerine zarar verebileceğini bildiren Kanada merkezli madencilik şirketi Hut8 Mining’in hisseleri şaşırtıcı bir sıçrama gösterdi.

Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen şirketin hissesi, Cuma günü 0.60 Kanada Doları’ndan 1 Kanada Doları’na çıktı. Fiyat, ilerleyen saatlerde 0.90 dolara çekilse de yükseliş hala çarpıcı görünüyor. O gün 1.5 milyondan fazla hisse alınıp satılırken bu, günlük ortalamanın yaklaşık 8 katı.

Yükselişin kesin nedeni bilinmiyor ancak diğer ülkelerdeki madencilik şirketlerine göre Hut8’in bir avantajı var. Kripto para madenciliği, sürdürülmesi gerekli olarak belirlendiğinden koronavirüs pandemisinden dolayı kapatılan sektörler arasına dahil edilmedi.

2016’da halka arz edilen madencilik şirketi, 2017’nin Mart ayında 8 dolar ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Bitcoin madencilerinin büyük sınavı: Halving

Uzmancoin Bitcoin halving sayacına göre, önümüzdeki ay gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasına yaklaşık 25 gün var. Dört yılda bir gerçekleşen bu olay, özellikle küçük ve orta ölçekli madenciler için risk taşıyor. Bitcoin fiyatlarının mevcut seviyelerde kalması, bu madencilerin dolar cinsinden gelirlerinin yarı yarıya düşmesi anlamına gelecek. Bu durumda, çok sayıda madencilik cihazı kapatılmak zorunda kalınacak. Halving sonrası, kısa vadede Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate’te kesin olarak bir düşüş bekleniyor. Uzun vadede ise yarılanma, verimsiz madencilerin ağdan temizlenmesini sağlayarak Bitcoin’e fayda getirecek.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl