Bitcoin madencilik zorluğunda tarihi rekor: 55 trilyon aşıldı

Fiyatın düşüş yaşadığı dönemlerde dahi artmaya devam eden Bitcoin madencilik zorluğunda yeni rekor geldi. Zorluk metriği 55 trilyonu da aştı.

bitcoin

Haziran ayında ilk kez 50 trilyonu aşan Bitcoin madencilik zorluğu, yüzde 6.17’lik büyük bir artış gösterdi ve yeni rekorunu kırdı. Zorluk 55.62 trilyon oldu. Ortalama hash rate de saniyede 397.74 exahash’e çıktı.

Madencilerin yeni bloklar oluşturmak için gereken hesaplama gücünü gösteren madencilik zorluğu son olarak 7 Temmuz’daki ayarlamasında %6’nın üzerinde yükseliş göstermişti. Metrik ondan önce de mart ayında %7 yükselmişti. Bu iki tarih dışındaki ayarlamalarda ise oynaklık genelde %2’nin üzerine çıkmıyordu.

Bitcoin’in zor zamanlar yaşadığı 2022 yılında, tüm iflaslara ve fiyat düşüşlerine rağmen artmaya devam eden madencilik zorluğu son artışla, tüm zamanların da en yüksek seviyesine gelmiş oldu.

Bilindiği gibi kripto para madenciliği sektörü başta ABD olmak üzere her geçen gün büyüyor. Şirketlerin yeni cihazlar satın alması ve yatırımları artırmaları madencilik mücadelesini her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Bu durum zorluk seviyesinin de doğal olarak artmasına neden oluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl