Bitcoin madencilik zorluğu bu kez yükseldi

Birçok madencilik şirketinin iflasın eşiğine gelmesi ve cihazlarını fişten çekmesine rağmen, beklenen büyük düşüşü göstermeyen Bitcoin madencilik zorluğu son ayarlamayla birlikte %3.2 artış yaşadı.

Son ayarlamada %7’den fazla düşen ve düşüşün devam etmesi beklenen Bitcoin madencilik zorluğu yeniden yükseldi. TSİ Pazartesi akşamı ayarlanan zorluk derecesi %3.27 artarken, zorluk ise 35.36 trilyon oldu.

Geçen seneden bu yana %45 artış

Hatırlanacağı üzere 6 Aralık’taki son Bitcoin zorluk ayarlamasında rakam %7’den fazla düşmüştü ancak düşüş kısa vadeli oldu ve yükseliş devam etti. Bitcoin madencilik zorluğu geçen sene 25 Aralık gününden bu yana ise %45 daha fazla arttı. Bu da fiyatın düşmesine rağmen zorluğun belki de geçmişte hiç görülmemiş şekilde arttığını gösteriyor.

BitInfoCharts’tan elde edilen bilgilere göre de, Bitcoin madenciliğinden terahash başına elde edilen madenci kârı şu anda 0.055 dolar ancak bu rakam Bitcoin’in 69 bin dolarlık rekorunu kırdığı 2021’in Kaısm ayında 0.24 dolardı.

Bilindiği gibi ABD’de Core Scientific, Iris ve Compute North gibi şirketler çok ciddi likidite sorunları yaşamaya devam ediyorlar ve cihazlarını ya elden çıkarıyor ya da fişten çekiyorlar. Bu duruma rağmen madencilik zorluğunun artış göstermesi de dikkat çekiyor.

Madenciliği her geçen gün zorlaşması Bitcoin ağının güvenliğini daha da artırıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl