Bitcoin madencilik zorluğundan yine, yeni rekor: 52 trilyon aşıldı

Son ayarlamada, tarihinde ilk kez 50 trilyonu geçen ve rekor kıran Bitcoin madencilik zorluğu yine rekor kırdı. Zorluk seviyesi 52 trilyonu aştı.

Bitcoin’de madencilik zorluğu bugün öğle saatlerinde yeni ayarlamasını tamamladı ve 52 trilyonu aşarak rekor tazeledi. Son dönemde fiyatların oynaklığından ya da ciddi düşüşler yaşamasından bağımsız olarak üst üste yeni rekorlar kıran zorluk 52.35 trilyon oldu.

1 Haziran’daki ayarlamada rakam 51.2 trilyondu. Zorluk, o gün tarihinde ilk kez 50 trilyonu aşmıştı.

Ağın işlem gücünü ölçen “hash rate” de, zorluk gibi rekor kırdı. Hash rate, saniyede 374 exahash’e ulaştı. Rakam 2 hafta önceki ayarlamada saniyede 366 exahash’ti.

Düzenli olarak yükseliyor

Bitcoin madencilik zorluğu, özellikle ABD’deki şirketlerin büyümesi ve her geçen gün yeni ve daha güçlü cihazları kullanmasıyla daha çok artıyor.

2022 yılında yaşanan düşüşler ve volatilitedeki büyük artışa rağmen, Bitcoin madencilik zorluğu düzenli olarak yükseliyor. Geçmişte fiyatların düştüğü dönemlerde, zorluk seviyesi de, kar marjındaki azalmadan ötürü düşüyordu.

Ancak sektörün her geçen gün büyümesi ve kurumsallaşması, bireylerin madencilik yapmasını zorlaştırmış ve büyük şirketlerin endüstrinin gerçek oyuncuları haline gelmesini sağlamıştı.

Geçtiğimiz gün bir bireysel madenci ise tek bir cihaz ile bir Bitcoin bloğu bulmayı başarmış ve ödül olarak 6 BTC kazanmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl