Bitcoin madencilik zorluğundan yeni rekor: 50 trilyon ilk kez aşıldı

Bitcoin madencilik zorluğu ayarlaması dün akşam saatlerinde tamamlandı ve beklendiği gibi yeni rekor geldi. Zorluk, tarihinde ilk kez 50 trilyon sınırını da aşmış oldu.

Bitcoin’de madencilik zorluğu dün akşam saatlerinde yeni ayarlamasını yaptı ve yüzde 3.4’lük yükselişle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Zorluk, ilk kez 50 trilyonu aştı ve 51.2 trilyon oldu.

Ayı sezonu dinlemedi

Yaklaşık iki haftada bir değişen ve bir madencinin blok üzerindeki işlemleri doğrulamasının ne kadar zor olacağını ölçen bu metrik, son 1,5 yılda ciddi yükselişler kaydediyordu. Özellikle 2022 yılında yaşanan sert ayı sezonuna rağmen, zorluk çoğu zaman yükselmiş ve hatta rekor üstüne rekor kırmıştı.

18 Mayıs günü yapılan son ayarlamada zorluk %3.2 artmış ve 49.5 trilyona yükselmişti. Bu rakam da yeni bir rekordu.

Bitcoin madencilik zorluğu, madencilerin sayısı arttığı zaman yükseliyor ve son dönemde fiyat düşüşlerine rağmen bu alana duyulan ilgi de artmaya başlamıştı. Özellikle elektrik tasarrufu yapabilen ve daha güçlü olan son teknoloji makineler üreten şirketler, madencilerin ciddi talebiyle karşılaşmışlardı.

Bitcoin ağının işlemci gücünü ölçmek için kullanılan bir birim olan “hash rate” de yine madencilik zorluğu gibi rekor kırdı. Hash rate, saniyede 366 exahash’e ulaştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl