Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 5 düştü

Hash rate’teki değişimlere paralel olarak iki haftada bir Bitcoin’in yapısı gereği otomatik olarak yeniden ayarlanan madencilik zorluğu, iki hafta önceki düşüşün ardından ikinci kez düşüş yaşadı.

Bitcoin zorluğu yüzde 5 oranında düşüş yaşadı
Bitcoin zorluğu yüzde 5 oranında düşüş yaşadı

Zorluk, Bitcoin fiyatında görülen büyük artışı takiben madencilik faaliyetlerinin yoğunlaşması sonrası, 13 Mayıs’ta yüzde 21.53 artarak yaklaşık 25.05 trilyona çıkmıştı. O sırada hash rate de 179 eksahash olarak kaydedilmişti. Daha sonra 30 Mayıs’taki zorluk ayarlamasında yüzde 16 oranında düşüş görülmüştü. Bu düşüş, 2014’ten beri madencilik zorluğunda görülen en büyük düşüştü. Dün TSİ 23.07’de yeniden ayarlanan zorluk, bu defa yüzde 5.30 gerileyerek 19.93 trilyon oldu. Hash rate de 142 eksahash olarak kaydedildi. Böylece hash rate, son bir ayda yüzde 20.67 düştü.

Mevcut madencilik faaliyetlerinin değişmeden kalması durumunda iki hafta sonra zorluk, yüzde 5.43’lük bir düşüş daha yaşayacak. Son verilere göre hash rate, TSİ 11.30 itibari ile 135 eksahash.

Son haftalarda Çin’de madencilik faaliyetlerine dair yasaklar konuşulmuştu. Bazı eyaletlerde madencilik tesisleri kapatıldı. Bitcoin madencilik cihazları üreticisi Bitmain de bu ortamda ürünlerinde yüzde 20 indirime gitti. Birçok Çinli madencinin Kazakistan başta olmak üzere farklı bölgelere taşındığı bildirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl