Bitcoin madencilik zorluğunda düşüş

Son dönemde özellikle ABD'deki hava şartlarından ötürü birçok madencilik şirketinin bazı cihazlarını kapaması, Bitcoin madencilik zorluğunu da etkiledi. Son ayarlamayla birlikte Bitcoin madencilik zorluğu %3.59'luk düşüş yaşadı.

Bitcoin madencilik zorluğunda yaklaşık 2 haftada bir yapılan ayarlama bu sabah TSİ 07:22’de sona erdi ve zorluk %3.59’luk düşüş yaşadı. Zorluk seviyesi bir önceki ayarlamada %3.27’lik artış yaşamıştı.

Madencilik şirketlerinin etkisi…

Zorluk seviyesinin düşmesindeki en önemli sebeplerden biri, son dönemde bazı madencilik şirketlerinin finansal açıdan kötü dönemlerden geçmeleri ve bazı cihazlarını tasarruf için kapamaları… Bir diğer sebep ise ABD’de son 1 aydır yaşanan yoğun kar fırtınaları… Özellikle Teksas gibi rüzgarlı ve kışın soğuk olan yerlerde ciddi şekilde elektrik kesintileri yaşanıyor. Bu durum madencilik şirketlerinin şebekeye olan yükü azaltmak için makinelerini fişten çekmesine sebep oluyor. Böylece madencilik zorluğu bir seviyede azalıyor.

Fiyat düşüşüne rağmen zorluk yüksek

Son ayarlamayla birlikte zorluk 34 trilyon 93 milyar olurken, bu rakam tam 1 sene önce fiyatın 30 bin doların üzerinde olduğu 8 Ocak ayarlamasında ise 24 trilyondu. Dolayısıyla fiyatta çok ciddi düşüşler yaşanmasına rağmen, zorluğun artması gözlerden kaçmıyor. Bu durum, fiyat düşüşüne rağmen madenciliğe olan ilginin de arttığını gösteriyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl