Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin madencilik zorluğunda tarihin en büyük düşüşü gerçekleşti

Çin’de kripto para madenciliğine getirilen yasaklar sonrası, Bitcoin üretmek için kullanılan tüm cihazların toplam işlem gücünü ifade eden hash rate, sert düşüş yaşamıştı. Mayıs ayında bir noktada 200 eksahash olarak ölçülen bu değer, 66 seviyesine kadar çekilmiş, daha sonra toparlanarak 90 seviyelerine ulaşmıştı. Hash rate’deki düşüş, çıkarılan blok sayısının da yaklaşık yarı yarıya azalmasına yol açmıştı.

Bilindiği üzere, Bitcoin ağı, bu gibi sert hash rate düşüşleri karşısında bir denge mekanizmasına sahip: zorluk ayarlaması. Zorluk ayarlaması, yaklaşık olarak iki haftalık bir süreye denk gelen 2016 blokta bir yapılıyor. Böylece, hash rate’deki değişimler karşısında Bitcoin madencilik zorluğu artıyor veya azalıyor.

Şimdiye kadarki en büyük düşüş: Ne anlama geliyor?

Zorluk ayarı, bugün bir kere daha yapıldı. Zorluk, 689472. blokta yüzde 28 oranında düştü ve 14 trilyon seviyesine çekildi. Bu, tarihteki en büyük zorluk düşüşü olarak kayıtlara geçti. Bundan önceki en büyük düşüş ise 2011 yılının Ekim ayında görülen yüzde 18’lik düşüştü. Bitcoin madenciliği, en son bugünkü kadar kolaylaştığında fiyat 9 bin dolardı. Zorluğun düşmesi, madencilikte karlılığın artması anlamına geliyor. Karlığın artmasıyla da madenciliğe olan ilginin yeniden canlanması, dolayısıyla hash rate’in de toparlanması bekleniyor.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, haberin yazıldığı TSİ 09.30’da 33 bin 850 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl