Bitcoin madencilik zorluğunda 1.5 senenin en büyük düşüşü geldi: En son 17 bin dolardı

Bitcoin madencilik zorluğu son 1.5 senenin en sert düşüşünü yaşadı ve %5.63 azaldı. Halving sonrası madencilerin ciddi şekilde güçlük yaşadığı bir dönemde azalan zorluk seviyesi son olarak 2022'nin aralık ayında FTX krizinin yaşandığı dönemde bu kadar fazla düşüş yaşamıştı.

Son olarak 24 Nisan’da ayarlanan Bitcoin madencilik zorluğu, halving’in asıl etkisini şimdi hissetmiş gözüküyor. Her 2016 blokta otomatik olarak ayarlanan zorluk, bugün TSİ 14’te yeni seviyesine ulaştı ve 6 Aralık 2022’den bu yana gördüğü en şiddetli düşüşü yaşadı. O gün FTX iflasa sürüklenirken Bitcoin 17 bin dolar civarında işlem görüyordu.

842.688. blokta ayarlanan zorluk 83.1 trilyona düştü. 24 Nisan’da halving’den sadece birkaç gün sonra ayarlanan ve aslında halving’in etkilerini pek de göremeyen zorluk 88 trilyona ulaşmıştı. Bu yükselişte, yarılanmayla birlikte başlatılan ve çılgınlık seviyesinde ilgi gören Runes token’ları da vardı.

Madenciler nefes alabilir

Bilindiği üzere zorluk aslında madenciliğin ne kadar fazla sayıda makine tarafından yapıldığıyla da doğru orantılı… Zorlukla baş edemeyen ve makinelerini kapatan madenci sayısı arttıkça zorluk seviyesi de aşağı çekiliyor ve içeride kalan, nispeten güçlü madenciler ise blokları daha rahat çıkarabiliyor. Dolayısıyla halving’in ardından, zaten ödülleri yarı yarıya (3.125 BTC) azalmış olan madenciler, daha fazla efor sarfedip daha az ödül kazanıyordu. Bu nedenle zorluğun azalması onlara bir süre nefes aldırabilir.

Zorlukla birlikte hash rate’te de düşüş oldu. Oran, saniyede 600 exahash’in de altına indi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl