Tether miktarındaki artış manipülasyon endişesi yarattı

Tether her zaman tartışmalı bir token oldu. Tether arzındaki hızlı büyüme, Bitcoin başta olmak üzere dijital para birimlerindeki patlamanın nedenlerinden biri olup olmadığı konusunda endişeler yarattı. Tether nedir? Tether’in web sitesine göre Tether, değeri ABD Doları‘nın değerine bağlı olan bir dijital para birimi. Şirketin iddiasına göre, dolaşımdaki her bir Tether için bir Dolar rezervde tutuluyor. Arz: Bir yılda yüzde 10.000, Kasım’da yüzde 43 Tether arzı 2017 yılı içerisinde oldukça hızlı bir şekilde arttı. Kasım 2016’da 6.9 milyon Dolar olan toplam...

Tether her zaman tartışmalı bir token oldu. Tether arzındaki hızlı büyüme, Bitcoin başta olmak üzere dijital para birimlerindeki patlamanın nedenlerinden biri olup olmadığı konusunda endişeler yarattı.

Tether nedir?

Tether’in web sitesine göre Tether, değeri ABD Doları‘nın değerine bağlı olan bir dijital para birimi. Şirketin iddiasına göre, dolaşımdaki her bir Tether için bir Dolar rezervde tutuluyor.

Arz: Bir yılda yüzde 10.000, Kasım’da yüzde 43

Tether arzı 2017 yılı içerisinde oldukça hızlı bir şekilde arttı. Kasım 2016’da 6.9 milyon Dolar olan toplam değeri, şu anda 645 milyon DOlar’a yükseldi. Bu, geçen yılki arzın 100 kat artışı demek.

Artışın önemli bir kısmı Kasım 2017’nin ilk 15 gününde gerçekleşti. Bu süre zarfında toplam piyasa değeri 200 milyon Dolar yükseldi.

Her bir Tether’in bir Dolar ile desteklenmesi gerektiğinden dolayı şirket olarak Tether’in son bir yılda bilançosunu genişletmeyi nasıl başardığı ile ilgili sorular gündeme getiriliyor.

Şeffaflık sayfası çok şeffaf değil

Tether.to’da şirketin bilançosunu neredeyse gerçek zamanlı olarak temsil ettiğini iddia eden bir şeffaflık sayfası bulunuyor. Şirketin rezervlerinin düzenli denetime tabii tutulduğu iddia ediliyor. Gelen eleştirilerin ardından Tether.to, 15 Eylül ile 17 Eylül tarihleri arasında şirketin nakit ile ilgili sınırlandırılmış bulgularda bulunmak üzere danışman olarak anlaşılan Friedman LLP’den bir not yayınladı. Arz, esas olarak 17 Eylül’den sonra arttığından dolayı Tether.to tarafından tutulan varlıklarla ilgili kaygılar yeniden gündeme getirildi.

Willy ve Markus geri mi döndü?

Varolmayan paralarla ticaret yapmak, fiyatın hızla yükselmesine neden olabilir. 2013’teki hızlı artışın iki bottan kaynaklandığı öne sürülüyor – Willy ve Markus gerçek para harcamadan düzenli aralıklarla Bitcoin alan ve fiyatı yükselten iki ayrı bottu. Willy ile Marcus’un yaptığı iddia edilen fiyat operasyonların Bitcoin’in 150$’dan 1000$’a yükselişiyle aynı döneme denk gelmesi kuşkuları arttırdı. Fiyatın 1000$’a yükselmesinin ardından Mt. Gox’un çöküşüyle Bitcoin fiyatı kelimenin tam anlamıyla çakıldı. Daha sonra bu iki hesabın bizzat Mt. Gox tarafından kontrol edildiğine dair bir ton kanıt olduğu söylendi.

Geçen aya ait Tether arzındaki artışın değeri (200 milyon Dolar), Bitcoin’in ticaret hacmine (5 milyar Dolar) kıyasla sönük kalıyor ama Tether hakkındaki herhangi bir korkunun tüm dijital para birimi ekosistemini etkileyeceği kesin.

Tether.to’nun yapması gereken şey, dijital para topluluğunu bilançolarının sağlamlığı konusunda rahatlatmak. Bu bilinen bir şirket tarafından yapılan tam bir denetimle sağlanabilir. Ayrıca varlıkları hakkında da şeffaf olmaları gerekir – Nakitlerinin tam olarak nerede bulunduğu ve bankacılarının kim olduğu gibi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl