Şant Manukyan: Bitcoin’de 2017’den farklı bir dönemle karşı karşıya kalacağız

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, Bitcoin'e ilişkin son değerlendirmesinde 11,700 doların kırılması halinde çok ciddi yeni bir hareketin söz konusu olabileceğini söyledi. Manukyan ayrıca fiyatın 20,000'lere gitmesi durumunda 2017'de Bitcoin'in piyasa payını kaybettiği döneme kıyasla farklı bir dönemle karşı karşıya kalınacağını ifade etti.

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, Bitcoin’de 10,000 doların aşılmasının ardından İş Yatırım Youtube kanalında yaptığı ilk değerlendirmede 11,700 doların önemini bir kez daha tekrarladı.

“11,700 kırılırsa çok ciddi yeni bir hareket söz konusu olabilir”

Manukyan, 11,700 doların kırılmasıyla çok ciddi yeni bir hareketin söz konusu olabileceğini söyledi:

“Hafta sonunda nihayet kuvvetli bir atakla 11,200’leri aştığımızı görüyoruz. Şu anda 10,700’lerdeyiz. 11,700’lü seviyeleri ciddi anlamda önemsiyorum. Bence bu seviyenin de aşılmasıyla beraber düşüşün içinde düzeltme vs. gibi alternatif senaryoları tamamen gündem dışı bırakabiliriz. Yani, 11,700’ün kırılmasıyla çok ciddi yeni bir yukarı hareketin söz konusu olacağı söylenebilir. Hashrate tarafında yeni bir zirve olduğunu görüyoruz. Benzersiz adreslerin sayısına baktığımızda 2017’ye oranla düşük seviyelerdeyiz ama ben fiyatlar yükselirken adres sayısının artıp artmadığına bakıyorum, burada da arttığını görebiliyoruz. Aktif adreslerde de benzer bir görünüm söz konusu. Fiyat hareketini destekleyen bir durum var.”

“2017’den farklı bir dönemle karşı karşıya kalacağız”

Bitcoin’de piyasa payının üzerinde de duran ünlü ekonomist, 2017’de görüldüğü gibi bu oranın düşüşe geçtiği bir hareket görülmeyeceğini düşündüğünü ifade etti. Manukyan, bu konuda şu yorumu yaptı:

“Dominans tarafında 59 seviyesindeyiz. Bunun aşılacağını düşünüyorum fakat bunun aşılması ne anlama geliyor, onu da tartışmak lazım. 2017’deki harekette Bitcoin, dominansını ciddi anlamda kaybetti. Piyasa Bitcoin’de balon oluştuğunu tartışırken dominansın yüzde 85’lerden 44’lere çekildiğini gördük. Daha sonra tam zirvelerde daha da azaldı. Dolayısıyla buradaki durum bir Bitcoin rallisinden ziyade altcoin rallisiydi. Şimdi baktığımızda yukarı doğru net bir Bitcoin hareketi var, 60’ları geçerse bu hareket daha da şiddetlenecek. Tabi şu argümanı ben de dönem yapıyorum, önce Bitcoin gidecek ki diğerleri de arkadan kovalasın. Dolayısıyla Bitcoin’in yukarı hareketi altcoin’ler açısından da pozitif olacaktır ama bana sorarsanız 2017’den farklı bir dönemle karşı karşıya kalacağız. Bitcoin’in 20,000’lere gitmesi halinde dominansını kaybetmesi gibi bir hareket görmeyeceğiz, bu yüzden genel olarak altcoin’lerde elde ettiğim kârı, Bitcoin adedimi artırmak için kullanıyorum.”

(Bitcoin: 14:06 – 20:05)

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl