Bitcoin madencisi Marathon açıkladı: 6 ayda 4141 BTC üretildi

ABD merkezli olan ve küresel çaptaki en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Marathon, sene başından bu yana 4141, mayıs ayında ise 1245 Bitcoin ürettiğini açıkladı. Şirket ayrıca Bitcoin geliştiricilerine ulaştırılması amacıyla da 800 bin dolarlık fon topladı.

Nasdaq’ta listelenen ve en büyük madencilik firmalarından biri olan Marathon Digital Holdings, son dönemdeki faaliyetleriyle ilgili güncellemelerde bulundu.

Geçen seneyi %366 geçti

Marathon, yaptığı açıklamada sene başından bu yana geçen süre içerisinde 1414 Bitcoin ürettiğini ve bunların 1245 adedinin de sadece mayıs ayında çıkarıldığını belirtti. Mayıs ayına üretilen Bitcoin sayısının nisana oranla %77, geçen senenin mayıs ayına oranla ise %366 daha fazla olduğu detayı verildi.

31 Mayıs 2023 itibarıyla günlük ortalama BTC üretimi 40.1 olurken bu rakamın geçen sene ise sadece 8.6 olduğu ifade edildi.

“6.25 BTC’lik ödül bile geçildi”

Şirket CEO’su Fred Thiel, Ordinals protokolünün de kazançlarında büyük etkisi olduğunu ve sadece işlem ücretlerinden elde ettikleri BTC’lerin, nisan ayında üretilen tüm Bitcoin’lerin %11.8’ine tekabül ettiğini söyledi.

Üretilen Bitcoin’lerin sadece Ordinals protokolüyle de ilgisi olmadığını dile getiren Thiel, hash rate’deki artışın da yine BTC üretimine ciddi şekilde yansıdığını belirtti:

“Ordinals’ın ciddi şekilde ilgi görmesi, mayıs ayındaki işlem ücretlerini önemli ölçüde artırdı ve bu ücretler, bazı durumlarda 6,25 BTC’lik blok ödülünü bile geçti. Bize göre bu ücretler anormal rakamlara geldi ancak yaşananların madencilik ekonomisinin geleceği için olumlu olduğunu düşünüyorum”

Marathon CEO’su ayrıca, mayıs ayında fon toplama organizasyonu Brink ile duyurduğu Bitcoin geliştiricileri için destek ortaklığının da önemli bir seviyeye geldiğini ve 1 milyon dolar hedefiyle çıkılan yolda 800 bin dolarlık rakama ulaşıldığını söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl