Mastercard ve Gemini’dan harcadıkça Bitcoin kazandıran kredi kartı

Kripto para ve finans dünyasının “Winklevoss kardeşler” olarak da bildiği Cameron ve Tyler Winklevoss ikizlerinin sahibi olduğu Gemini borsası, ünlü ödeme şirketi Mastercard ile anlaştı. Borsa, ilk kez Ocak ayında açıkladığı kripto para ödüllü kredi kartı için Mastercard ile ortaklık kurdu.

Bu ortaklık Mastercard’ın ilk kripto para ortaklığı olma özelliğini taşıyor ve anlaşmayla birlikte Mastercard, Gemini kart için özel bir ağ görevi görecek. Gemini kart bir kredi kartı işlevi görüyor ve kazanılan puanlar Bitcoin ve diğer kripto paralar olarak kullanıcının hesabına geçiyor.

Ocak ayında açıklanan projenin yaz aylarında ABD’nin 50 eyaletinde tamamen hayata geçmesi plânlanıyor. Gemini kart, Mastercard’ın geçerli olduğu her işletmede kullanılabilecek. Kart, kullanıcılara yüzde 3’e kadar kripto para ödülü dağıtıyor.

Borsadan kartın limitiyle ilgili henüz detaylı bir açıklama yapılmadı ancak müşteriler normal bir kredi kartında olduğu gibi bu kartı kullanabilecek ve limitlerinin izin verdiği ölçüde alışveriş yapabilecekler. Ödenmeyen borçlar için de faiz uygulanacak. Kart sahiplerinin, Gemini borsasında bulunan kripto paralardan kazanmaları için harcamalarını dolar üzerinden yapmaları gerekiyor. Ödül oranları, yemek, süpermarket ve diğer harcamalara göre değişiyor.

Ödüller anlık kazanılacak

Müşteriler, kripto ödülleri alışverişlerini ya da harcamalarını yaptıkları anda kazanacaklar. Dolayısıyla kripto para anında elde edilecek ve fiyat artış veya azalmasına göre kişi kripto para üzerinde istediği işlemi yapabilecek. Bilindiği üzere normal kredi kartlarında ödüller aylık olarak kazanılıyor.

Gemini’dan, kredi kartı açıklaması yapılmasının ardından 140 binden fazla kişi kart için bekleme listesine girmişti.

Kripto paralara faiz vermesiyle bilinen BlockFi platformunun da bu sene Bitcoin ödüllü kredi kartını çıkarması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Nasdaq’ta listelenen Coinbase borsasının da Visa’yla anlaşmalı olduğu debit kartı da bu sene çıkacak. Coinbase’in kartında kullanıcılar dolar değil, kripto para ya da sabit coin harcamak zorunda… Ödüller de Stellar Lumens ve Bitcoin olarak dağıtılıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl