Bitcoin dolandırıcısından mastürbasyon videosu sızdırma tehdidi

ABD'nin Norton kasabası sakinleri, cinsel şantajla Bitcoin dolandırıcılığının son hedefi oldu. "Müstehcen görüntüleriniz elimde" diyen hacker, Bitcoin'le fidye istedi.

Cinsel içerikli şantaj yaparak Bitcoin isteme dolandırıcılığı 2018’in konuşulan konuları arasındaydı.

TheNextWeb’de yer alan habere göre, bu dolandırıcılığın son hedefi ABD’nin Kansas eyaletinin küçük bir kasabası olan Norton’da yaşayan vatandaşlar oldu. Yerel haber kaynakları, dolandırıcıların vatandaşlardan hassas materyalleri salıverme tehdidi ile Bitcoin’le fidye istediğini bildiriyor. Bu olayın lokalize bir saldırı olup olmadığı veya başkalarının bu saldırıdan etkilenip etkilenmediği şu anda belirsizliğini koruyor.

Norton Kansas Polis Teşkilatı bugün erken saatlerde resmi Facebook hesabından yaptığı bir duyuruyla bu konu hakkında vatandaşlarını uyardı.

Norton vatandaşları olayın gizemli bir hacker’dan aldıkları e-postayla başladığını bildiriyor. E-posta gönderdiği kişilere internetteki yetişkin bir video sitesine virüs yüklediğini, onların da bu siteye girdiğini ve böylece bilgisayarları üzerinde uzaktan kontrol sahibi olduğunu belirten hacker, bunu onların kişisel verilerini çalmak için kullandığını iddia ediyor. İzledikleri videoları ve video izlerkenki hallerini kayıt altına aldığını belirten hacker, bu hassas bilgileri paylaşmaması için onlardan kendisine 800$ değerinde Bitcoin göndermelerini istiyor.

Çoğu insan için bu kadar şey hacker’ın taleplerini karşılamak için yeterli olabilir. Neyse ki, hedef alınan vatandaşlar cesaretli çıktılar ve görünüşe göre kimse bu tuzağa düşmedi, çünkü bu yazının yazıldığı saatlerde, hacker’ın gönderdiği Bitcoin adresi boş görünüyordu.

Geçen yıl yine böyle bir dolandırıcılık vakası yaşanmış ve hacker birkaç gün içinde mağdurlardan 17,000$ toplamıştı.

Norton polisinin de söylediği gibi, eğer böyle bir e-posta alırsanız görmezden gelin, hiçbir bağlantıya tıklamayın ve belirtilen adrese Bitcoin göndermeyin.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl