Bitcoin hafta sonuna kadar 50 bin dolar olabilir: Matrixport raporu

Bitcoin 2024 yılına önemli bir yükselişle başlarken, kripto yatırım yönetim firması Matrixport, ocak ayı için beklediği 50 bin dolarlık fiyat tahminini yineledi. Şirket, kurumsal firmaların artık alım yapmayarak ralli kaçırma riskine giremeyecğini ve piyasaların açılmasıyla birlikte birçok önemli alım yapacağını iddia etti.

bitcoin

Bitmain’in kurucularından olan Jihan Wu’nun kripto yatırım yönetim şirketi Matrixport, ocak ayı için 50 bin dolarlık fiyat tahmini yaptığı yeni bir rapor yayımladı. Şirket, özellikle yatırımcıları “ters köşede bırakacak” bir ralli beklediğini ifade etti.

Aslında bu ralli ABD piyasalarının açılmasına saatler kala gelmiş gibi de gözüküyor. Bitcoin bugün gece saatlerinde başlattığı ralliyle beraber 45.500 dolara kadar yükseldi. ABD piyasaları ise TSİ 17.30’da açılıyor. Dolayısıyla Bitcoin’deki ralliyle beraber, birçok kripto para odaklı hizmet veren şirketin hisselerinde sert yükselişler de görülebilir.

“Alacak Bitcoin bulamayabilirler”

Matrixport ayrıca Bitcoin’de arz şoku olarak da bilinen duruma da vurgu yaptı ve özellikle FTX krizinin ardından borsalardan soğuk cüzdanlara çekilen Bitcoin’lerin, alım yapmak isteyenlere sorun çıkarabileceğini belirtti:

“Yukarı gidişat bir risk de getirebilir. 5-10 milyar dolar civarındaki fiat para, Bitcoin ETF’lerine girebilmek adına, alacak Bitcoin bulamayabilir. FTX başta olmak üzere 2022’de yaşanan krizler, yatırımcıların soğuk cüzdan farkındalığını ciddi şekilde artırdı. Yüzde 70’den fazla seviyede olan Bitcoin, aylardır soğuk cüzdanlarda hareketsiz bekliyor”

“Bitcoin fiyatı herkesi şaşırtabilir”

Bitcoin madencisi şirketlerin de, ödül yarılanması dönemini beklediğini belirten firma, onların da satış yapmadıklarını dolayısıyla bu durumun da arz şokuna güç verebileceğini belirtti:

“Bitcoin madencilik şirketleri, Nisan 2024 için beklenen ödül yarılanması konusunda tavizsiz davranıyorlar. Satış yapma eğiliminde değiller. Bu durum da arz sıkıntısının başka bir nedeni olabilir. Bazen böyle durumlar, emtia piysalarında da görülür. Sonuç da, fiyatlarda büyük bir artıştır. O nedenle bu yıl Bitcoin fiyat hareketi herkesi şaşırtabilir”

“Bu hafta sonuna kadar 50 bin görülebilir”

Vadeli piyasaların Bitcoin fiyatını 50 bin dolara taşıyabileceği belirtilen raporda, bu fiyat seviyesinin bu haftanın sonuna kadar da görülebileceği gibi iddialı bir yorum da yapıldı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl