Bitcoin’de kritik gün ‘3 Ocak’ yaklaşıyor

Ünlü kripto para yatırımcısı Trace Mayer'in Aralık ayının başlarında yaptığı çağrı bazı kripto para kullanıcılarında karşılık buldu. 3 Ocak'ta piyasanın bu çağrıdan nasıl etkileneceği merakla bekleniyor.

Bitcoin’de kritik gün 3 Ocak’a 5 gün kaldı.

Aralık ayının başlarında ünlü bir kripto para yatırımcısı olan Trace Mayer, sosyal medyada yayınladığı video ile Bitcoin yatırımcılarına, Bitcoin’in doğum günü olarak kabul edilen 3 Ocak’ta Bitcoin’lerini borsalardan çekmeleri için çağrı yapmıştı.

Mayer’in “Parasal egemenliğinizi ilan edin” başlıklı bu çağrısı, birçok insanda karşılık buldu. Ünlü yatırımcının videosu, 100 binden fazla görüntülenme aldı. Kripto para kullanıcılarından bazıları sosyal medya profillerinde yer verdiği “Jan 3” ifadesi ile çağrıya destek veriyor.

Mayer, bu yolla kullanıcıları gereken durum ve zamanların dışında kripto para fonların velayetinin üçüncü taraflara verilmesini boykot etmeye teşvik etmeyi hedefliyor.

Mayer, videosunda en son 800,000’in üzerinde Bitcoin‘i 107 farklı cüzdan adresine taşıyan Coinbase ve ödeme işlemcisi BitPay gibi üst düzey kripto para platformların şüphe yaratan hareketlerini dile getirerek sahiplerinin paralarını borsada tutmak yerine kontrol altına almalarının zamanının geldiğini belirtiyor.

Piyasada tehlike yaratabilir

Kripto para borsalarının merkezi bir yapıda olması nedeniyle saldırıya açık oldukları bilinen bir gerçek. Kripto para kullanıcılarının bu gerçeğin farkında olarak fonlarını borsalarda değil de anahtarlarını kontrol edebildikleri bir cüzdanda tutmalarının önemini kavramaları gerekiyor. Bu kampanya bunun için belki yarar sağlayabilir fakat piyasa açısından ciddi bir sorun da yaratabilir.

Kampanya, her ne kadar farkındalık yaratabilirse de piyasayı olumsuz yönde etkileyebilir. 3 Ocak’a kadar kampanya yayılır ve büyürse, o tarihte borsalardan yapılacak büyük miktarlı çekim işlemleri blok zincirlerinde yığılmaya ve işlem ücretlerinin önemli ölçüde yükselmesine yol açabilir. Bunun yanı sıra kripto paraların fiyatları üzerinde de negatif etkiler yaratabilir.

Hack’lenme riski

Bilindiği gibi borsaların çoğu fonların büyük bir bölümünü soğuk depolama yöntemi ile saklıyorlar. Borsalar, kullanıcılardan gelecek böyle bir çekim talebi karşısında soğuk cüzdanlardan sıcak cüzdanlara transfer yapmak durumunda kalacaklar. Bu da borsaların kolay bir şekilde bilgisayar korsanlarının hedefine dönüşmesiyle sonuçlanabilir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl