Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten yeni kripto para yorumu

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, G20 Bakanlar Zirvesi'nin ardından kişisel Twitter hesabı üzerinden kripto paralarla ilgili bir paylaşımda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, G20 Bakanlar Zirvesi’nin ardından kişisel Twitter hesabı üzerinden kripto paralarla ilgili bir paylaşımda bulundu.

Şimşek, G20 Bakanlar Zirvesi’nin ikinci ve son gününde birçok konunun yanında kripto para konusunu da incelediklerini belirterek “Mesaj çok net: Kripto paralardan uzak durulmalı. Blockchain teknolojisi ise birçok alanda hizmet sunumunda devrim niteliğinde faydalı olabilir.” ifadelerini kullandı.

Şimşek’in bu açıklamalarına bazı Türk kripto para kullanıcılarından tepki geldi.

Kripto paralardan uzak durarak Blockchain’den yararlanmak mümkün mü?

Bu arada Şimşek’in ifade ettiği gibi kripto paralardan uzak durarak Blockchain tekolojisinin nimetlerinden yararlanmak pek mümkün değil. Blockchain, dağıtık bir defterdir. Dağıtık bir defter, her bir node’un (tam olarak karşılamasa da “düğüm” denebilir) Blockchain işlemlerinin bir kopyasına sahip olması gerektiği anlamına geliyor. Blockchain’i merkezsiz, değiştirilemez ve sansür geçirmez yapan da budur. Ama insanlar yok yere neden node’lar barındırıp bu merkezsiz sisteme yardım etsin? Cevap: Teşvikler. Ve bir para birimi olarak kripto da bir teşviktir. Kripto para birimleri olmazsa ağı destekleme teşviği de olmayacağı için merkezsiz sistem çalışmaz.

Bunun yanı sıra, Blockchain üzerinde bir kripto para yapmanın bir faydası da sistemi saldırılardan korumakta yatıyor.

Bildiğiniz gibi Blockchain sisteminin alt etmenin yolu, ağdaki işlem gücünün %51’ine sahip olmaktan geçiyor. Böyle bir saldırı olasılık dışı olsa da örneklendirelim… Olası bir saldırganın %51 saldırısı yapabilmesi için çok önemli miktarda kripto para satın alması gerekiyor. Bu da devasa bir maliyete neden oluyor ve bir anlamda saldırganı caydırıyor.

Teşviğin olmadığı bir Blockchain yalnızca merkezi bir yapıda çalışabilir. Merkezi bir Blockchain kullanmak yerine geleneksel bir veritabanı tercihi yapmak daha iyi olabilir, çünkü geleneksel veritabanları çok daha olgundur ve yaygın şekilde kullanılır. Dolayısıyla merkezi bir yapıya sahip bir Blockchain, Blockchain teknolojisini kullanmanın amacını ortadan kaldırıyor.

Blockchain’in en önemli avantajı, değiştirilemez olmasıdır, ve arşivlemek için adem-i merkeziyetçiliğe ihtiyacınız var, bunu sağlamanın yolu da teşviklerden geçiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

3 yorums

  1. Ramazan SAĞ Yanıtla

    Zamanında sanayileşmeyi yapamadık çok geri kaldık. Şimdi Blockchain diye bir teknoloji çıktı ama belliki bunada uzak kalacağız. Şuanda birçok ülke şimdiden kripto para çıkarmaya hazırlanırken bizimkisi uzak durun diyor.

  2. murat Yanıtla

    Komik 🙂

  3. as Yanıtla

    ula bu adam ne bilir daha kripto para olmadan blokchain olmayacagını bilmiyor onun yorumunu buraya koyuyorsunuz bide