Bitcoin geliştiricileri “meme coin”leri engellemeyi tartışıyor

Bitcoin blok zincirindeki geliştirmelerden sorumlu olan kod yazıcıları şimdi de "meme coin" çılgınlığında yaşananların bir daha görülmemesi için neler yapılması gerektiğini tartışıyor. Bazıları direkt olarak bu tarz coin'lerin önüne geçilmesini sağlayacak bir "spam filtresi" önerisi sunarken, bir grup ise "fork" vasıtasıyla yeni bir zincir teklifi yapıyor.

Nisan ayında başlayan ve mayıs ayında zirve yapan “meme coin” çılgınlığı konusunda Bitcoin geliştiricileri yoğun bir tartışma içine girdiler.

Binance borsasının kısa süreli olsa da çekim işlemlerini durdurmak zorunda kaldığı, işlemlerin rekor sayıya ulaşıp, işlem ücretlerini ise 11 kat artıran Bitcoin blok zincirindeki tıkanmalar geliştiricileri çözüm arama yoluna itti.

Ödeme ve değer saklama aracı olma özelliği kaybolur mu?

Bu çılgınlığın üzerinden yaklaşık 3 haftalık süre geçti ve yoğunluk şu anda ciddi şekilde azaldı. Ancak geliştiriciler PEPE ya da ORDI gibi büyük ilgi görebilecek yeni coin’lerin çıkması karşısında bir dahaki sefer, hazırlıksız yakalanmak istemiyor. Bloomberg’de yer alan habere göre geliştiricilerin en çok korktuğu konulardan bir tanesi, Bitcoin’in ödeme ve değer saklama aracı olması dışında başka konularla da anılması…

Bloomberg’e konuşan Bitcoin geliştiricisi Ali Şerif (Sherief), Bitcoin blok zincirinin hiçbir zaman “meme coin”lerin ana katmanı olması için tasarlanmadığını söyledi. Şerif, geliştiricilere ait e-mail grubuna daha önce attığı bir gönderide de, “Bu değersiz token’lar, akıllı bir sistemin normal şekilde çalışmasının önüne geçiyor” demişti.

“Ordinals bir yenilik, korunmalı…”

Ancak her geliştirici Şerif gibi düşünmüyor. Diğer geliştiriciler NFT’lerin ve birçok “meme coin”in yer aldığı Ordinals protokolünün, çok daha geniş bir çerçevede de kullanılabileceğini ifade ediyorlar.

Soğuk cüzdan geliştiricisi ve kripto saklama çözümleri şirketi Casa’nın kurucusu olan Jameson Lopp da, Bitcoin ağı, blok alanları için bir açık artırma yeri olarak dizayn edildi. Ordinals da bu durumu açıkça gözler önüne serdi ve artırdı” dedi.

“Bitcoin blok zincirinin dışında tutulmalı”

Bitcoin’in eski ve kıdemli geliştiricilerinden biri olan Luke Dashjr, Ordinals işlemlerinin “spam” olduğunu ve blok zincirinden uzak tutulması gerektiğini söyledi:

“Aylar önce önlem alınmalıydı. Spam’ların filtrelenmesi Bitcoin Core’da ilk günden bu yana standart olan bir durumdur”

Fork gelir mi?

Geliştiricilerin e-mail gruplarında, bir Bitcoin fork’unun yaratılması ve burada hiçbir NFT ya da “meme coin”in desteklenmemesi önerisi de getirildi ancak uzmanlar bu olasılığın çok büyük olmadığını düşünüyor.

Konuyla ilgili konuşan Blockstream şirketi araştırma yöneticisi Andrew Poelstra, “Kalabalık grupların BRC-20 token’larıyla uyumlu olmayan bir Bitcoin zincirine geçişini yüksek ihtimal görmüyorum” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl