Her şey yeni başlıyor: 2018… Merkez bankalarının Bitcoin satın alacağı yıl

Bitcoin’in gelecekteki değerine ilişkin birçok tahmin yürütülüyor. Geneli pozitif yönde olan tahminler arasında şimdiye kadar 1 milyon Dolar’ın ötesine geçilmedi. En az 100.000$’dan kapıyı açan analistler 300.000$, hatta 1 milyon Dolar’a kadar çıktı. Peki bu değerler nasıl mümkün olabilir? Güney Afrika’nın merkez bankasında görev almış olan Eugene Etsebeth’in Coin Desk’e yazdığına göre her şey daha yeni başlıyor. Asıl şölen, 2018’de ülkelerin merkez bankalarının Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almalarıyla start alacak. Etsebeth’in yazısından önemli bölümler şu şekilde: “Bir...

Bitcoin’in gelecekteki değerine ilişkin birçok tahmin yürütülüyor. Geneli pozitif yönde olan tahminler arasında şimdiye kadar 1 milyon Dolar’ın ötesine geçilmedi.

En az 100.000$’dan kapıyı açan analistler 300.000$, hatta 1 milyon Dolar’a kadar çıktı.

Peki bu değerler nasıl mümkün olabilir? Güney Afrika’nın merkez bankasında görev almış olan Eugene Etsebeth’in Coin Desk’e yazdığına göre her şey daha yeni başlıyor.

Asıl şölen, 2018’de ülkelerin merkez bankalarının Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın almalarıyla start alacak.

Etsebeth’in yazısından önemli bölümler şu şekilde:

“Bir merkez bankasının temel işlevlerinden biri ulus devetlerinin ya da birliklerinin resmi altın ve döviz rezervlerini yönetmektir.

Rezervler bir ulus devletinin para ve kur politikalarına güvenini sağlamak için ayrılmaz bir unsurdur. Altın ve dış rezervler, ihtiyaç duyulduğunda vatandaşların ekonomik refahını korur.

Altın yaygın bir şekilde rezerv edilir, çünkü siyah kuğuya karşı koruma kalkanıdır. Yüksek likitidesi, para birimi özellikleri ve çeşitlendirme avantajlarından dolayı felakete karşı bir tampon olarak kullanılabilir. Yabancı para birimleri de bir ülkenin kendi para birimi karşısında koruma kalkanı olarak merkez bankası tarafından rezervde tutulur.

G7 ülkeleri politik, finansal ve ticaret anlaşmalarıyla birbirine bağlıdır.

Bı kulübün üyeleri, birbirlerinin para birimlerinden büyük miktarda saklar. Bu ülkelerin çoğunda ayrıca büyük miktarda altın rezervi bulunur. Son zamanlarda altını tasfiye ettiklerinden Kanada istisnai durumda.

SDR’den özel olarak bahsetmeliyiz. IMF tarafından meydana getirilen uluslararası sanal bir rezerv para birimi… SDR’nin değeri beş ana para birimine dayanıyor. Dolar, Euro, Renminbi, Yen ve Pound.

Bitcoin’in piyasa değeri tüm SDR değerlerini aştığında G7 merkez bankaları için bir dönüm noktası oluşacak.

Başka bir dönüm noktası G7 para birimlerinin kripto para birimlerine karşı değer kaybetmesiyle olacak.

Bunların sonucu olarak G7 ülkeleri rezerv ağırlıklarını değiştirmek zorunda kalacak ve rezervleri kripto para birimleri sepetini de içerecek.

IMF Başkanı Christina Lagarde, merkez bankalarını kripto para birimlerinin büyük çaplı aksamalara neden olduğu konusunda uyardı.

2018 yılında, G7 merkez bankaları, piyasa değeri ile en büyük uluslararası para birimi haline gelen Bitcoin’e ve diğer kripto paralara tanık olacak.

G7 merkez bankaları, kripto para birimlerini kendi ekonomilerinin performansı için bir koruma kalkanı olarak satın alacak.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl