Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bir tuhaf kripto para tanıtımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, resmi Youtube kanalı üzerinden kripto parayla ilgili yayınladığı bir videoda 'kripto paradan uzak durun' mesajı verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 3 Ağustos’ta resmi Youtube kanalı üzerinden “Kripto Para Nedir?” başlıklı bir video yayınladığı tespit edildi.

Söz konusu videoda kullanılan ifadeler, insanları kripto paradan uzak durmaya yönlendirir cinstendi.

1 dakika 51 saniyelik videoda kripto parayla ilgili olarak şöyle deniliyor:

“Bu ürünlere para desek de gerçek paranın işlevini taşımaktan bir hayli uzaktırlar. Neden mi? Her gün kullandığımız paralardan farklı olarak kripto paraları basan bir merkez bankası yoktur. Yani kripto paraların geçerliliğini ve değerini koruyan bir otorite bulunmaz. Örneğin cebinizdeki 50 TL ile mağazanızdan bir elbise alabilirsiniz. Merkez Bankası, 50 TL’nizle ödeme hakkınızı garanti eder. Ama her mağazada Bitcoin’le elbise alamazsanız. Çünkü kimse kripto parayla ödeme yapma hakkınızı garanti etmez ve kripto paraların değerini korumaz. Kripto paralarla işlem yapmak maliyetlidir. Kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılabileceği yerler oldukça sınırlıdır. Mesela Bakkal Aslı Teyze kripto para kabul etmez. Bakkal Aslı Teyze’de Türk Lirası konuşur. Gerçek bir para güvenilir bir değer biriktirme aracı ve ölçü birimidir. Paranızın bugün veya gelecekte hemen hemen aynı şeyi alabileceğini tahmin edebilirsiniz. Kripto paraların değeri ise çok çabuk değişir. Kripto para gibi yarınki değeri öngörülemeyen bir şeyi kimse birikim ya da alışveriş yaparken kullanmak istemez. Dijital ortamda bulunan kripto paralar bilgisayar korsanları tarafından çalınabilir. Ayrıca sistemde yapılan hatalı bir işlemi düzeltmek de bugün itibari ile mümkün değildir. Kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanılması da güvenilirliklerini sorgulatan bir başka etkendir. Peki kripto paralar, para değilse nedir? Kripto paralar spekülatif varlıklardır. Diğer bir deyişle onlarla işlem yapmak risklidir. Unutmamak gerekir ki değeri bu kadar değişken olan bir şey her zaman kaybetme olasılığını taşır.”

Bu arada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın halihazırda Blockchain teknoloji üzerine çalıştığı biliniyor. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında bankanın Blockchain teknolojisiyle alakalı çalışmalar yapmak üzere bir çalışma grubu oluşturduğu basına yansımıştı. Gruba Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu ile Hazine de dahil edilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl