Araştırma şirketi inceledi: Sadece %1, Bitcoin’i 50,000 dolara götürebilir

Kripto araştırma şirketi Messari'ye göre; kurumlar Bitcoin için tek haneli düşük bir portföy yüzdesi ayırırlarsa fiyat 50 bin dolara ulaşabilir.

bitcoin

Kripto para araştırma şirketi Messari’den Ryan Watkins, kurumların Bitcoin fiyatının üzerindeki olası etkisine dair bir araştırma yaptı. Rakamları inceleyen Watkins, kurumların portföylerinin sadece yüzde 1’lik dilimini Bitcoin’e ayırması halinde en büyük kripto paranın piyasa değerinin 1 trilyon doların üzerine çıkacağını ifade etti.

Ünlü yatırımcı Paul Tudor Jones, yakın zaman önce Bitcoin’e yatırım yaptığını açıklamış ve bunun varlığının yüzde 1-2’si kadar olduğunu söylemişti. Buradan hareketle Watkins; vakıflardan, emeklilik fonlarından ve servet yönetimi gibi diğer fonlardan BTC’ye ayrılacak olan küçük bir yüzdenin Bitcoin piyasasına 480 milyar dolarlık yeni bir giriş sağlayacağını öngörüyor. Araştırmacı, böyle bir para girişinin nihayetinde toplam piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşmasını sağlayabileceğini düşünüyor. Bu da her bir Bitcoin’in fiyatının 50 bin dolardan işlem görmesi anlamına geliyor.

Watkins ayrıca, “Bitcoin’in başarılı olması için kurumlara ihtiyacı olmayabilir. Ama gerçek şu ki bir değer deposu olarak başarı, fiyat ile ölçülür. Eğer Bitcoin küresel olarak benimsenen, egemen olmayan bir değer deposu olacaksa kurumsal yatırımcıları paralarını yatırmaya ikna etmelidir.” diyor.

Özellikle 2020 yılı kurumsal yatırımcıların daha önce hiç olmadığı kadar işin içinde yer aldığı bir yıl oluyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda yönetimi altında 13 milyar dolarlık varlık bulunan ABD merkezli Kingdom Trust şirketi, Bitcoin’i de destekleyen bir emeklilik hesabı açtı. Diğer yandan Fidelity araştırmasıyla da kurumların kripto para sahipliğinin geçen yıla göre önemli ölçüde artış gösterdiği ortaya konuldu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl