Microsoft, Bitcoin Tabanlı Kimlik Aracını Resmen Piyasaya Sürdü

Teknoloji devi Microsoft'un Bitcoin tabanlı merkezi olmayan kimlik aracı ION (Identify Overlay Network) bir yılın ardından piyasaya çıktı.

microsoft

Microsoft’un Bitcoin tabanlı merkeziyetsiz kimlik aracı ION, bugün beta sürüm ile ana ağ üzerinde faaliyete geçirildi.

Açıklamada, “ION yeni nesil çevrim içi güvenin temel bileşenlerinden biridir. Bitcoin blok zincirini kullanarak mesajların ve uygulama verilerinin şifrelenme ve paylaşma şeklini merkeziyetsiz kılar. Kimliklerin merkeziyetsiz kılınması, gelişmiş güvenlik sağlarken ilk defa tüketicilere kullanıcı ya da oturum açma bilgileri gibi tanımlayıcılarını kontrol etme olanağı veriliyor.” deniliyor.

Microsoft ayrıca birden fazla dijital kimliği yönetmek için kullanıcı dostu bir arayüz oluşturmak üzere Bitcoin girişimi Casa ile de iş birliği yapıyor. Casa CEO’su Nick Neuman, konuyla ilgili olarak “ION’un internette kimlik doğrulama, güvenlik ve gizliliği büyük ölçüde iyileştirmek için Bitcoin gibi teknolojiden tam olarak yararlanmasına yardımcı olmaktan heyecan duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Ek olarak Neuman, web’in ilk günlerinden beri çevrim içi kimliğin hiç gelişmediğini, sıradan kullanıcıların hâlâ unutulan veya bilgisayar korsanlığı ya da kimlik avına karşı oldukça savunmasız olan kullanıcı adı ve şifre kombinasyonlarına güvendiğini vurguladı.

Microsoft proje lideri Daniel Buchner ise “Casa’nın ION’da bizimle birlikte yaptığı iş birliğinden heyecanlıyız. Bu iş birliği, Bitcoin’in sağladığı güçlü temelden yararlanarak gerçek dünya uygulamaları oluşturma potansiyelini gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.

Bundan bir yıl önce duyurulmuştu

ION, ilk olarak geçtiğimiz yıl Mayıs ayında duyurulmuştu. Protokol, Facebook gibi, kullanıcıların giriş bilgilerine sahip sistem sağlayıcıları yerine bağımsız şirketlere ya da hizmetlere uygun bir kullanıcı kontrollü giriş sistemini mümkün kılmayı amaçlıyor. Böylece kullanıcılar, bilgilerini bir başka tarafa emanet etmemiş olacak. Şu andaki kurulu düzende, Facebook aracılığıyla Airbnb’ye giriş yaptığınızda bir protokol, sizin profil bilgilerinizi sosyal medya hesabınızdan diğer servis sağlayıcısına aktarıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl