MicroStrategy CEO’su, 38,000 BTC’yi nasıl aldıklarını açıkladı

İş istihbaratı devi MicroStrategy şirketinin CEO'su, değeri bugün 415 milyon dolar eden 38 bin BTC'yi ne şekilde aldıkları hakkında açıklamalarda bulundu.

michael saylor

Nasdaq’ta işlem gören ve 1 milyar 550 milyon dolarlık piyasa değeriyle bir unicorn olan MicroStrategy şirketi, geçtiğimiz aydan bu yana 38 bin 250 BTC almıştı.

Şirket, ilk alımı 21 bin 454 BTC ile 11 Ağustos 2020’de duyurmuş, 16 bin 796 BTC’lik ikinci alımı ise 14 Eylül’de açıklamıştı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin bu alımları nasıl yaptığına dair açıklamalarda bulundu.

İlk alım 78 bin 388 işlemle yapıldı

CEO, 21 bin 454 BTC’lik alımı, 78 bin 388 zincir dışı işlemle gerçekleştirdiklerini ve daha sonra alınan BTC’leri, 18 zincir içi işlemle soğuk depolama yöntemiyle güvence altına aldıklarını belirtti. Saylor, “Bitcoin, bir değer deposu olarak gayet iyi ölçekleniyor. Modelimize göre, Bitcoin bir hazine rezerv varlığı olarak kabul edilirse tüm işlemlerin yüzde 99.98’i zincir dışı olacak ve risk altındaki varlıklar zamanın yüzde 99.92’sinde soğuk depolama ile tutulacaktır.” ifadelerini kullandı.

74 saat boyunca sürekli işlem

Saylor, ikinci alımla ilgili de detaylar verdi. CEO, 74 saat boyunca her üç saniyede bir yaklaşık 0.19 BTC’lik alım yaptıklarını ve 88 bin 617 işlem gerçekleştirdiklerini, dakikada ise yaklaşık 39 bin 414 dolarlık BTC aldıklarını açıkladı.

2013’te Bitcoin için “günleri sayılı” demişti

İlginç bir şekilde CEO Michael Saylor, 2013 yılında Bitcoin’e karşı sert bir eleştiride bulunmuştu. Saylor, kişisel Twitter hesabında bir paylaşım yaparak “Bitcoin’in günleri sayılı. Çevrim içi kumarla aynı kaderi paylaşması an meselesi gibi görünüyor.” ifadelerini kullanmıştı.

MicroStrategy neden Bitcoin alıyor?

MicroStrategy, Bitcoin ve diğer alternatif yatırımları enflasyondan kaçınmanın bir yolu olarak gördüğünü vurgulamıştı. Şirket, ABD Doları’nın zayıfladığını belirterek hazine varlıklarının deflasyonist veya daha az enflasyonist varlıklara kaydırmanın mantıklı olacağını kaydetmişti. CEO Michael Saylor, “Saylor, sıfıra yakın faiz oranları, sonsuz helikopter parası ve yaklaşan enflasyon hayaletinin doları yavaş yavaş yok ettiğini ifade etmiş ve “Büyük miktarda dolar tutmaya devam etmek bundan böyle ihtiyatli bir davranış olmaz.” şeklinde konuşmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl