Popüler Bitcoin mikserinde dolandırıcılık iddiası

Popüler Bitcoin karıştırma servislerinden biri olan Bitcoinmixer.eu'nun dolandırıcılık yaptığı iddia edildi.

İşlemleri karıştırarak Bitcoin zincirindeki gizliliği artıran popüler bir Bitcoin karıştırma servisinin kullanıcıların BTC’lerini çalarak ve onların cihazlarına erişmeye çalışarak dolandırıcılık yaptığı iddia edildi.

Reddit’e yaşadıklarını yazan bir kullanıcı, fonlarını takip edilemez yapmak için Bitcoinmixer.eu karıştırma servisini kullanmaya çalıştığını ancak karıştırma sürecinde ise bir şeylerin yolunda gitmediğini anladığını belirtti. Kullanıcı destek birimini aradığını ancak oradan da kendisine Bitcoin cüzdanının klavyesiyle fonlarını geri alması için bir komut girmesi gerektiğinin söylendiğini yazdı.

Komutu birkaç kez giren kullanıcı hep aynı cevabı aldı: “Server hatası. Lütfen destek birimiyle irtibata geçin.”

Sosyal medyada yardım isteyen kullanıcıya ise Bitcoin karıştırıcısı şirket tarafından dolandırıldığı uyarısı yapıldı.

LocalCoinSwap’ın CTO’su Nathan Worsley ise kullanıcıya cevap yazdı ve kendisinden girmesi istenen komutu girmemesini, bunun bir “uzaktan kod yürütme” sistemi olduğu ve kendisinden bunun istenmesinin kanuni olmadığını belirtti. GitHub’daki bir yazısında ise, kodun birden fazla işletim sistemiyle çalışacak şekilde tasarlandığını yazdı.

“Size bu komutu bir Python Shell’de girmeniz isteniyor. Bu komut, kodu indirmek için bir API çağrısı yapıyor. Daha sonra da hiçbir koruma olmadan bu kodu bilgisayarınızda anında çalıştırmaya başlıyor. Bu kod bilgisayarınıza klavye tuşlarını kaydeden bir sistem yükleyebilir ve sizin kripto paralarınızı tuttuğunuz cihazınızın özel kelimelerine de bu sayede ulaşabilir.”

Worsley ayrıca, bu cüzdan çalma kodunun bir kere bilgisayara indirildiği için ‘Electrum izlerinin tamamen silinmesi” gerektiği uyarısını da sözlerine ekledi.

GitHub’da da Bitcoinmixer.eu’nun kullanıcılarının BTC’sini çalmaya çalıştığı sonucuna vardı:

“İlk olarak, karıştırma hizmeti sırasında açık bir şekilde fon çalıyorlar. Kullanıcı destek ile iletişime geçtikten sonra da cüzdanlarını tamamen ‘temizlemek’ için de ayrı bir girişimde bulunuyorlar.”

Site, olay ortaya çıkınca çevrim dışı oldu

Bu olayın ortaya çıkmasından sonra ise Bitcoinmixer.eu tamamen çevrim dışı duruma geldi ve bu haberin yazıldığı dakikaya kadar da öyle kaldı. Bitcoin karıştırma hizmeti sağlayan şirketlerin kanun yapıcılar tarafından pek takip edilmediğini belirtmekte fayda var ancak geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın en büyük 3 kripto para karıştırma şirketinden biri olarak görülen Bestmixer.io otoriteler tarafından kapatıldı.

Bilgilerin çalınması ya da kopyalanması, kripto para dünyasında fazlaca görülen bir durum. Aralık 2018’de hacker’lar popüler Electrum cüzdanına bir saldırı düzenlemişler ve kullanıcıları cüzdanın oynanmış bir versiyonunu aldırarak 200 BTC’ye yakın bir meblağı çalmışlardı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl