Bitcoin yatırımcısı milyarder, yeni yatırım alanını açıkladı

Bitcoin'e de yatırım yaptığı bilinen milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller, yaklaşan ekonomik gerileme belirtilerine rağmen gelişmekte olan teknoloji sektörüne yönelik iyimserliğini dile getirdi. Yapay zekaya işaret eden Druckenmiller, bu alanda uzun (long) pozisyonlara yöneldiğini söyledi.

stanley druckenmiller

Pek çok ekonomist ve finans uzmanı 2023 yılında bir resesyon yaşanacağından emin. 2022 yılının ortalarından bu yana Amerikalılara resesyonun eli kulağında olduğu söyleniyor. Yükselen faiz oranları, yüksek enflasyon, tersine dönen getiri eğrisi ve beklenmedik bankacılık krizi, resesyonun yakın olabileceğine dair nedenler olarak gösteriliyor. Tartışmalar sürerken bazı isimler resesyon tehditlerine rağmen ayakta kalabilecek sektörler konusunda ilgi çekici açıklamalarda bulunuyor.

Amerikalı milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller, yaklaşmakta olan resesyon işaretleri arasında bile yeni gelişen yapay zeka sektöründen umutlu olduğunu söyledi.

“Yapay zekaya inanıyorum”

Druckenmiller, Bloomberg‘e verdiği son röportajda, yapay zeka (AI) alanındaki teknolojik gelişmelerin büyük önem taşıdığını ve internet kadar dönüştürücü olma potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Druckenmiller tarafından yapılan gözlemlere göre, yapay zeka teknolojisi endüstrisi, borsanın diğer sektörlerine kıyasla üstün performans sergileme potansiyeline sahip. Ancak bu durum, bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin ekonomik gerilemenin ortasında tutarlı genişleme göstergeleri gösterebilmelerine bağlı.

Druckenmiller yaptığı açıklamada, “Kriptonun aksine yapay zekanın gerçek olduğuna inanıyorum. İnternet kadar dönüştürücü olabilir. Bu çok büyük bir şey.” dedi.

Yapay zeka şirketlerinin tümü başarılı olur mu?

İlk çeyrek gelirlerindeki artışla yapay zeka token’larında sert yükselişlere sebep olan Nvidia’dan örnek veren yatırımcı şöyle konuştu:

“Eğer tüketici temel malları resesyonda fiyatlarını artırabiliyorsa, Nvidia gibi bir şirketin muhtemelen siparişleri ve kazançlarının sert bir inişte yüzde 70 artacağını düşünüyorum. Yüksek değerleme seviyesine rağmen Nvidia’nın düşeceği bana göre net değil.”

Druckenmiller ayrıca, “Tarih göstermiştir ki, herhangi bir sürdürülemezlik tespit edilmediği sürece bir düşüş sırasında iyi kazançlarınız varsa ve bunlar korunabilirse, hisse senetleriniz iyi durumda olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Milyarder yatırımcı, yapay zeka konusunda olumlu bir bakış açısına sahip olmakla birlikte, bu alanda faaliyet gösteren tüm firmaların başarıya ulaşmasının garanti olmadığını, zira sektörün henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtti.

Druckenmiller’in açıklamasına göre, kendi yatırım şirketi son beş ila altı aydır ağırlıklı olarak yapay zeka alanında uzun pozisyonlara yönelmiş durumda.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl