Bir milyarder, tüm Bitcoin’lerin yüzde 25’ini satın almak istiyor

Forbes'ta yer alan habere göre, bir milyarder tüm Bitcoin'lerin yüzde 25'ini satın almak istiyor. Bu, mevcut fiyatlarla 38 milyar dolara denk geliyor.

Eleesa Dadiani, geçtiğimiz yıl Maecenas adı ile Ethereum blok zincirine dayalı, Bitcoin ve diğer kripto paralarla satan eserleri alınıp satılan merkeziyetsiz bir sanat galerisi açmıştı. Platformda satılan ilk eser Andy Warhol’a ait 5.6 milyon dolar değerindeki “14 Küçük Elektrikli Sandalye” olmuştu. Eserin yüzde 49’u küçük paylar halinde yüz kişi tarafından satın alınmıştı.

Dadiani, “Platformu, insanların kripto para varlıklarını nakde çevirmelerinin kolay bir yolu olarak kurdum ama daha sonra muazzam miktarda Bitcoin satın almalarına yardım etmemizi isteyen insanlar olduğunu gördük.” diyor.

Forbes’ta yer alan habere göre, Dadianı şimdi, bu ilgiye cevap veren Dadiani Syndicate adında süper zenginler için bir eşler arası dijital varlık alım-satım platformu açtı. Ve Dadiani’ye göre, müşterilerinden biri, dudak uçuklatacak miktarda Bitcoin satın almak istiyor: Dolaşımdakilerin yüzde 25’i.

Dadiani şöyle diyor:

“Müşterilerimizden biri bize gelerek şu anda mevcut olan tüm Bitcoin’lerin yüzde 25’ini satın almakla ilgilendiklerini söyledi. Piyasaya hükmetmek isteyen birtakım kişiler var.”

Bitcoin’in bugün dolaşımdaki arzı 17.7 milyon. %25’i ise yaklaşık 4.4 milyon ediyor. Bu miktar, yayın saatinde 38 milyar dolara eşdeğer.

Dadiani, müşterileri için olabildiği kadar çok Bitcoin satın almaya çalıştığını söylüyor. Bu alımları, Bitcoin’in piyasa fiyatını yukarıya itmekten kaçınmak için tezgah üstü (OTC) piyasalarla gerçekleştiriyor:

“Çok büyük miktarda Bitcoin alan insanlar, slipajı önlemek istiyorlar. Bunu yapmanın tek yolu ise borsalardan kaçınmak.”

Öte yandan sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, bu ölçekte bir Bitcoin alımının fiyat üzerinde belirgin bir etki yaratacağını ifade etti.

Greenspan, “Bu büyüklükteki bir alıcı, fiyatı yukarı çekecektir. Böyle talebe dayalı fiyat artışını dengelemenin yolları var ancak belirli bir seviyeden sonra bunu önlemek için yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Şu anda çok sayıda Bitcoin, herhangi bir fiyat için elden çıkarmaya istekli olmayan hodler’lar (Bitcoin’lerini satmayarak tutanlar) tarafından tutuluyor. Gerçekçi olmak gerekirse muhtemelen şu anda dolaşımda 5 milyondan daha az Bitcoin vardır.” şeklinde konuştu.

Son olarak Dadiani, “Medya çok farklı bir tablo çizse de Bitcoin’e olan ilgi hiç azalmadı. Şu anda insanlar sadece Bitcoin almak istiyorlar. Diğer kripto paralara çok az ilgi var.” diyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl