Tüm dünyada 200 Bitcoin milyarderi olabilir

BitInfoCharts'ın bir temsilcisi, verilerden yola çıkarak tüm dünyada en fazla 200, en az ise 35 Bitcoin milyarderi olabileceğini söyledi.

Gemini’nin kurucu ortakları Cameron ve Tyler Winklevoss geçtiğimiz ay sahip oldukları Bitcoin‘lerinin toplam değerinin 1 milyar doları aşmasıyla birlikte ilk “tescilli” Bitcoin milyarderleri olarak manşetlere çıktılar. Bununla birlikte Blockchain verileri, gizliliklerini korumak için sahip olduklarını saklı tutan 200 Bitcoin milyarderi olabileceğini gösteriyor.

Blockchain’le ilgili verileri toplayan BitInfoCharts websitesindeki rapora göre durum böyle.

En fazla 200, en az 35 Bitcoin milyarderi var

Rapor “Güvenlik endişeleri nedeniyle anonim kalmayı isteyen BitInfoCharts’ın bir temsilcisi, Bitcoin’in bugünkü genel piyasa değerini göz önüne alarak ve çoğu kişinin Bitcoin’i birden fazla adreste bulundurması nedeniyle, aslında 200 kadar Bitcoin milyarderi olabileceğini, muhtemelen 35’ten az olmadığını anlattı.” diyor.

Bitcoin’in piyasa değerinin şu anda 235 milyar dolar olduğu düşünülürse, iki yüz aşırı yüksek bir tahmin gibi görünüyor, ancak 35 oldukça mantıklı.

Sitenin “Zenginler Listesi”nde gösterildiği gibi, 1 milyar doların üzerinde değer taşıyan altı ayrı adres bulunuyor. Adreslerden biri kripto para borsası Bitfinex’e aitken diğer adreslerin kime ait olduğu bilinmiyor fakat belki de diğer borsalara ait olabilirler ya da saklama hizmetleri ve serbest yatırım fonlarına.

Bununla birlikte, Bitcoin kullanıcılarının çoğu sahip olduklarını (Bitcoin’leri) birden fazla adrese dağıtıyor ve birçok yeni Bitcoin cüzdanı kullanıcısı istemcide “receive”i seçtiği her seferde otomatik olarak yeni adresler üretiyor. Cüzdan araştırmacıları, aynı cüzdana ait adresleri birbirine bağlayabilir ancak dikkatli kullanıcılar, fonlarını birbirleriyle etkileşime girmeyen birkaç cüzdan içinde tutarak tek bir sahibe ait olduğu gerçeğini gizleyebilir.

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun şu anki kurlara göre 13 milyar doların üzerinde yaklaşık 1 milyon BTC içeren adreslere sahip olduğu biliniyor. Toplamda, 149 adres, en az 100 milyon dolarlık Bitcoin ihtiva ediyor. Satoshi’nin tek bir kişi olduğu varsayılarak, birçok kişinin şüphe ettiği bu cüzdanlara erişimi elinde tuttuğu takdirde, Bloomberg Milyonerler Endeksine göre dünyanın en zengin 100 zengin arasında yer aldığı söyleniyor.

Satoshi Nakamoto’yu gölgede bıraktı

İster inanın ister inanmayın, Satoshi’nin serveti başka bir kripto para projesi kurucusu tarafından gölgede bırakıldı. Forbes’in raporuna göre, Ripple’ın kurucularından olan Chris Larsen’in kişisel serveti 5.19 milyar XRP ve şirketteki %17 hissesiyle şu an 37.3 milyar doları aşıyor. Bloomberg endeksine dahil edilseydi, bu onu dünyanın en zengin 21. kişisi yapacaktı.

CCN.com

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl