Gökten para yağdıran Bitcoin milyonerinden Filecoin dolandırıcılığı

Geçtiğimiz günlerde 'gökten para yağdıran Bitcoin milyoneri' olarak gündeme gelen Wong Ching-kit, şimdi Filecoin dolandırıcılığıyla suçlanıyor.

South China Morning Post’un (SCMP) haberine göre, Hong Kong‘da yaşayan bir girişimci, kripto para madenciliği yatırımı dolandırıcılığıyla çok sayıda yatırımcıyı kandırmakla suçlanıyor.

Hong Kong Yasama Meclisi’nin en büyük ikinci siyasi partisi olan Demokrat Parti’nin, çevrilen bu dolandırıcılıkla ilgili Ekim 2018’den beri 20’nin üstünde şikayet aldığı bildirildi. Bu şikayetler de hep 24 yaşındaki iş adamı Wong Ching-kit’i işaret ediyor.

Bu olaydan etkilendiği iddia edilen 4 kişinin zararları 2,500$ ile 127,600$ arasında değişiyor. Toplam kayıp ise 383,000$’ı buluyor. Şimdi bu 4 kişi yatırımlarının geri ödenmesini talep ediyor.

SCMP’ye konuşan bir polis sözcüsü, daha önceden de yaşları 29 ile 41 arasında değişen 9 kişinin toplamda 120,000$’lık zararlarıyla ilgili resmi makamlara başvuruda bulunduğunu söyledi.

İddalara göre Wong, yatırımcıları Filecoin adındaki bir token’ın madencilik donanımını almaları konusunda yanlış yönlendirmiş ve onlara 3 ay içinde kâr vadetmiş.

Ancak, Filecoin henüz alım satımı yapılan bir token değil ve yatırımcılar, Wong’un yatırımlarını geri ödeme vaadini yerine getirmediğini iddia ediyor.

Demokrat Parti’nin mali politikalardan sorumlu sözcü vekili Ramon Yuen Hoi-man’ın olaydan etkilenen yatırımcılara yardım ettiği bildiriliyor. Bir tehdit telefonu da alan Yuen, açık bir şekilde Wong’tan bahsedilmediğini söyledi. Yuen şimdi de hükümeti kripto para sektörünü düzenlemeye çağırıyor.

Wong şu ana kadar bir polis soruşturması geçirmedi ancak her an geçirebilir. SCMP’ye konuşan bir polis kaynağı, Wong’un kara para aklamanın da dahil olduğu çok yönlü bir soruşturma geçirebileceğini söyledi.

Wong ise sosyal medyada kendini savundu ve şunları yazdı:

“Sadece madencilik ekipmanı satıyorum ama sanki insan öldürmüşüm gibi muamele ediliyor. Para kazandıkları zaman hiç teşekkür etmezler ama kaybettikleri zaman hemen dolandırıcı derler.”

Gökten para yağdırmıştı

Wong geçtiğimiz Aralık ayında da, 500 Hong Kong Doları’ndan oluşan para destelerini insanlara dağıtmıştı. Wong’un bir binanın çatı katına çıkan yardımcısı paraları caddedeki insanların üzerine doğru atmaya başlamış ve bu olay kısa sürede izdihama neden olmuştu.

Olaydan kısa süre sonra, polis memurları kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle Wong’u tutuklamıştı. Daha sonra kefaletle serbest bırakılan Wong’un bunu kendi FileCash Coin projesinin tanıtımı için yaptığı ifade edilmişti.

Haber: CoinTelegraph

→BİNANCE’İN CEO’SU: VOLATİLİTE NİHAYET DOĞRU YÖNE GEÇTİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl