Sahte banknotlar vererek yüzlerce Bitcoin’ini çaldılar

Kripto para piyasasında artan dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Güney Koreli bir iş adamı, 2.3 milyon dolar değerindeki Bitcoin'lerini sahte banknotlarla çaldırdı.

Bir başka Bitcoin milyoneri daha dikkatle hazırlanmış bir kripto para komplosuna yakalandı. Güney Koreli bir iş adamı, 2.3 milyon dolarlık (2 milyon Euro) Bitcoin‘ini nakite çevirdi. Ancak daha sonra eline geçen banknotların sahte olduğunu fark etti.

Olay, Fransa’nın Nice şehrinde yaşandı. Hedefe alınan Güney Koreli iş adamı, Singapur’da başarılı bir kripto para girişiminin sahibiydi.

İş adamını dolandıran iki kişiden birinin Sırp olduğu tespit edildi. Polis, Sırp adamla suç ortağının kurbanlarını yatırım vaadiyle kandırarak lüks bir otele götürdüğünü bildirdi. Burada gerçekleştirilen görüşmelerin sonunda kurban, Bitcoin’lerini transfer etmeye ve karşılığının nakit olarak ödenilmesine razı edilmişti.

Anlaşmadan kısa bir süre sonra paraların tamamının sahte olduğu ortaya çıktı. İş adamına verilen 500 Euro’luk banknotlar Photoshop kullanılarak oluşturulmuş sahte banknotlardı. Güney Koreli, kendisine verilen banknotların sahte olduğunu anlamasının ardından olayı polise bildirdi.

Cannes’da gözaltına alınan suçlulardan biri, 110,000 dolarlık bir saat takıyor ve lüks bir araba kullanıyordu.

Son dönemde kripto paralarla ilişkili dolandırıcılık olayları hızla artmaya başladı. Yakın zamanda bir Finli milyoner, uluslararası dolandırıcılar tarafından soyuldu. Macau’daki kumarhanelerde gerçek bir finansal değer olarak kullanılacağı öne sürülen bir kripto paraya yatırım yapması için ikna edilince 35 milyon dolarlık Bitcoin’ini çaldırdı.

Bu arada Avrupa Merkez Bankası, 2016 yılından itibaren sürekli dile getirilen 500 Euro’luk banknotların yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırabileceği’ endişesini dikkate aldığını ve yıl sonunda da basımını durduracağını açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. gorky Cevapla

    adam iş adamı ama photoshop ile yapılmış banknot olduğunu anlamıyor öylemi? ne diyeyim