Filipinler, Türkiye’de de faaliyetleri olan bulut madenciliği sitesi için uyarıyor

Filipinler devleti, Türkiye'de de faaliyet yürüten bulut madenciliği sitesi Mining City için dolandırıcılık uyarısı yaptı.

Filipinler’in Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, resmi bir uyarı yazısı yayımlayarak yatırımcıların fonlarını Mining City’ye yatırmamaları önerisinde bulundu.

Kurum, şirketin resmi bir kaydının bulunmadığını, aynı zamanda da işletim sisteminin bir dolandırıcılık şemasına benzediği uyarısını da yaptı. İşletmeciler, Menkul Kıymetler yasasını ihlal ettikleri için ciddi cezalarla da karşı karşıya kalabilir. SEC, girişimcilerin yaklaşık 21 yıl hapis cezasına çarptırılabilecekleri konusunda da uyardı.

SEC dosyasına göre, Bitcoin bulut madenciliği şirketi Mining City, komisyon tarafından ülkede yatırım sözleşmeleri teklif etme, talep etme veya düzenleme konusunda tanınan resmi bir firma değil. Çünkü şirket, dijital para yasalarının geçerliliğini uygulayan ülkenin merkez bankasına bağlı da değil. Merkez bankasına göre şirketin şeması bir dolandırıcılık organizasyonunu andırıyor:

“MINING CITY tarafından kullanılan söz konusu şema, yeni yatırımcılardan gelen paraların önceki yatırımcılara “kâr ödemesi” adı altında dağıtıldığı ve yeni yatırımcı sayısının azlığı durumunda sisteme son katılan kişilere büyük zararlar getirecek bir Ponzi organizasyonunu açıkça ortaya koymaktadır.”

Bitcoin Vault ile ortak

Bulut madenciliği şirketinin, MineBest olarak bilinen Bitcoin Vault’un (BTCV) yaratıcısı ile ortak olduğu bilgisi de verildi.

Günlük 92 dolarlık kazanç(!)

Mining City, BTCV token’ını kullanarak değeri 300 ilâ 12.600 dolar arasında değişen yaklaşık altı yatırım planı sunuyor. 3 yıllık bir sözleşme plânıyla yatırımcılara günlük 92 dolarlık bir kazanç vadediliyor.

SEC’ten yapılan açıklamada bulut madencilik yapan bu şirketin her sözleşme teklifinden uzak durulması gerektiği belirtildi. Açıklamada ayrıca komisyona veya merkez bankasına kayıtlı olmadyan dijital para ile ilgili hizmetler sunan diğer şirketlere de güvenilmemesinin doğru olduğu aktarıldı ve bu tür şirketlere yatırım yapılması halinde kullanıcıların bir güvence elde edemeyeceği vurgulandı.

Şirket yöneticilerinin 21 yıl hapis ya da 100 bin dolar, veya daha yüksek bir para cezasıyla da karşı karşıya oldukları bildirildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Arda Yanıtla

    Filipinlerde yapılan bu açıklamanın orjinal kaynağı nedir paylaşırmısınız?

    1. Burak Köse Yanıtla

      Haberde de resmi açıklama linki yer alıyor. Buradan da bakabilirsiniz: https://www.sec.gov.ph/advisories-2020/mining-city/