Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Morgan Stanley stratejisti: Bitcoin’in artışı, ABD’ye ciddi bir uyarı

Morgan Stanley'den Ruchir Sharma, Bitcoin fiyatındaki yükselişin sağlam bir temele dayandığına inanmak için sebepler olduğunu belirterek "Bu yükseliş başta ABD olmak üzere para basan tüm ülkelere ciddi bir uyarı niteliğinde." dedi.

ABD’li yatırım bankacılığı devi Morgan Stanley’den stratejist Ruchir Sharma, Bitcoin’in son yükselişinin altında sağlam bir temel yattığını belirtti. Sharma, İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times için kaleme aldığı yazıda, ABD Doları’nın krallığının bitmeye başladığını ve insanların ABD’ye ödemeleri yapabileceği konusunda güveninin kalmadığını söyledi.

Sharma aynı yazıda pandemi sona erdikten sonra bile para basma çılgınlığının devam etmesinin muhtemel olduğunu ve Bitcoin’in geleneksel alternatiflere karşı artan güvensizlikten faydalanacağını ifade etti.

Morgan Stanley stratejistine göre Bitcoin bir değişim aracı olarak doların yerini alma konusunda da ilerleme kaydetti. Sharma, daha küçük şirketlerin özellikle dolar bulmanın zor olabileceği Nijerya veya yerel para biriminin değişken olduğu Arjantin gibi ülkelerde uluslararası ticaret yaparken Bitcoin kullanmaya başladıklarına vurgu yaptı. Sharma, PayPal’ın ve yan kuruluşu Venmo’nun da 2021’de ödeme aracı olarak kabul etmeye başlamak için Bitcoin toplamaya başladıklarının altını çizdi.

“Bitcoin’i oyun dışına itme hamleleri nafile”

Stratejist, son olarak BTC’yi oyunun dışına itmek için ortaya konulan regülasyon denemelerinin ve doları güçlendirmek için uygulanan para basma taktiklerinin nafile olduğu yorumunu yaptı ve şöyle dedi:

“Bitcoin’in son yükselişi bir balon da olabilir. Hatta bu balon patlayabilir. Ancak bu yükseliş başta ABD olmak üzere para basan tüm ülkelere ciddi bir uyarı niteliğinde… Tek değer saklama varlıklarının ya da değişim araçlarının fiat para birimleriniz olduğunu ve insanların bunlara sonsuza kadar güveneceğini düşünmeyin. Teknolojiye ilgili olan insanlar alternatif arayışlarını ya da bu konudaki buluşlarını hiçbir zaman durdurmayacaklar. Ve regülasyonlarla bu dijital para patlamasını engellemeye çalışmak -ki bazı devletler bunu düşünüyor- bu popülist başkaldırıyı sadece daha da hızlandıracaktır”

“Bu bir hevesten ibaret olsaydı 12 yıl sürmezdi”

Bir başka bankacılık devi Wells Fargo’da Reel Varlık Strateji yöneticisi olan John LaForge da kendileriyle iş yapan birçok varlıklı yatırımcının Bitcoin’i duyduğunu ancak bunların çok azının en büyük kripto paraya yatırım yaptığını söyledi:

“Kripto paralara ilgi çok fazla ancak yatırım aynı oranda değil. Tüm kripto para piyasası yaklaşık 560 milyar dolar değerinde, bu da S&P 500’de en büyük piyasa değerine sahip olan teknoloji şirketinin 4’te 1’i ediyor.”

John LaForge’a göre; şu anda kripto para yatırımı yapmak 1850’lerde altındaki büyük patlamadan önce ona yatırım yapmaya benziyor ve kripto paralar bir gün herkes tarafından bir yatırım aracı olarak görülecek:

“Son 12 yılda sıfırdan 560 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştılar. Bu bir hevesten ibaret olsaydı 12 yıl sürmezdi. Burada her yatırımcının duyması ve bilmesi gereken sebepler söz konusu. Bizim bankamız da 2021 yılında dijital varlık konusuna daha çok eğilecek”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl