Morgan Stanley yöneticilerinden Bitcoin öngörüsü

Coinbase yöneticisi Marcus Hughes, Morgan Stanley yöneticileri arasındaki görüşün Bitcoin'in uzun yıllar hayatta kalacağı yönünde olduğunu aktardı.

Satoshi Nakamoto 2018’de Bitcoin’i piyasaya sürdüğünden beri ortalık durulmadı ve eski finansal sistemler Bitcoin’le mücadeleye giriştiler. Bankalara finansal hizmet sağlayan Wells Fargo, geçtiğimiz yılın ortalarında kendi kredi kartlarından Bitcoin alımlarını yasakladı. Zimbabve Merkez Bankası, bankalardan kripto para işletmeleriyle tüm ilişkilerini koparmasını istedi. Hintli ve Pakistanlı bankalar, hesaplarını açmadan önce müşterilerini Bitcoin almayacaklarını deklare etmeye zorluyor. Ancak bir Coinbase yöneticisine göre, Morgan Stanley, Bitcoin’in uzun vadede tüm bunlara dayanacağına inanıyor.

Coinbase’in İngiltere’deki faaliyetlerinin lider danışmanı olan Marcus Hughes, önde gelen bankaların üst düzey yöneticileriyle yaptığı görüşmelerde, bu kişilerin Bitcoin’in yakın zamanda silinip gitmesini beklemediklerini söylüyor. Coinbase’den önce Morgan Stanley‘de çalışan Hughes, kripto para endüstrisinin tek ihtiyacının iyi düzenlemelerle birlikte finansal devlerin bu alana çekilmesi olduğunu düşünüyor.

Nakamoto, tüm finans endüstrisini tamamıyla elden geçirme vizyonuna sahip olsa da temeldeki gerçeklik biraz daha farklı. Küresel finansal devler yüzyıllardan beri varlar ve bu nedenle yerlerinden edilmesi yıllar alacak. Bitcoin‘in finansal hizmet endüstrisinin içine sızmak için en iyi aktör olduğunu düşünen Hughes, bunun beklediğimizden daha erken gerçekleşebileceğini söylüyor.

Düzenlemelerin kurumsal yatırımcının önündeki tek engel olduğuna inanan Hughes, sadece Malta ve Japonya gibi birkaç ülkenin kripto para düzenlemelerinde ilerleme kaydettiğini söylüyor. Bu ilerlemelere rağmen bu ülkelerde bile hâlâ belirsizliklerin olduğunu belirten Hughes, bunun önümüzdeki yıl değişeceğini ifade ediyor.

Hughes’in düzenlemelerle ilgili olarak söyledikleri şöyle:

“Önümüzdeki bir ya da iki yıl içinde büyük gelişmeler göreceğiz. Düzenlemeler bu yılı şekillendirecek. Özellikle Avrupa’dan bu alanda çok şey bekliyorum.”

Gerçekten de Avrupa Birliği, ABD, Asya ve Afrika’ya kıyasla kripto para düzenlemelerinin oluşturulmasında daha stratejik adımlar atıyor. SEC ve CFTC, kripto paraları hangi kurumun düzenlemesi gerektiğiyle uğraşırken Avrupa ülkeleri kripto paraları düzenlemek için bir araya geliyor. Halen somut yasalar ortaya konmamış olsa da bu alandaki çabalar devam ediyor.

Avrupa Birliği geleceğe dönük farklı bakış açıları olan çeşitli uluslardan oluşsa da genellikle önemli konularda mutabakata varıyorlar. Hughes, kripto para alanının da bundan müstesna olmayacağını düşünüyor.

Hughes’in Avrupa Birliği’yle ilgili olarak söyledikleri şöyle:

“Sonuçta her üye ülke kendi kripto para yasalarını çıkarabilir ancak Avrupa’da ortak bir yaklaşım elde etmemiz kesinlikle mümkün. Coinbase gibi şirketlerin hayatı çok daha kolaylaştıracağını düşünüyorum.”

‘Spekülasyonun ötesine geçilmeli’

Morgan Stanley yöneticileriyle görüşen Hughes, şunları aktardı:

“Morgan Stanley yöneticileri arasındaki görüş, Bitcoin ve kripto paraların belli bir dayanma gücüne ulaştığı ve yakın zamanda hiçbir yere gitmeyecekleri yönünde.”

Kripto paraların gerçek değerinin ancak aktif olarak kullanılmaya başlandıklarında anlaşılacağını belirten Hughes, ayrıca şunları söyledi:

“Bitcoin ve kripto paralar için spekülasyon evresinden işe yararlık evresine geçmemiz gerekiyor. Bu evrede, Bitcoin ve kripto paralar daha fazla kabul edilir ve anlaşılır hale gelecektir.”

Haber: NullTX

→ETHEREUM’DA ZİNCİR İÇİ İŞLEMLER, ARALIK’TA REKOR KIRDI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl