Mt. Gox, kripto para piyasasını bir kez daha alt üst etti

Bitcoin fiyatı, bugün gün içinde 9300 - 9400 bandından 9050 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin'deki bu düşüş, bugün Mt. Gox cüzdanlarından borsalara satılmak üzere aktarılan 8 bin 200 adet BTC ile ilişkilendirildi.

Bitcoin fiyatı, bugün gün içinde 9300 – 9400 bandından 9050 dolar seviyesine kadar geriledi.

Bitcoin’deki bu düşüş, bugün Mt. Gox cüzdanlarından borsalara satılmak üzere aktarılan 8 bin 200 Bitcoin ile ilişkilendirildi. Yayın sırasında 8 bin 200 TC’nin piyasa değeri 70 milyon doları aşıyor.

Bu arada cüzdanlarda hala satılmayı bekleyen 137 bin BTC bulunuyor. Cüzdanlardaki hareketlerin takibi şu adres üzerinden yapılabiliyor.

Esasen normal koşullarda 70 milyon dolarlık bir satışın 400 milyar dolarlık piyasada bu kadar büyük bir etki yaratması beklenmez ancak piyasada oluşan panik etkiyi büyütüyor.

Bilindiği üzere, bir hack saldırısının ardından kapanan Mt. Gox borsasına atanan kayyum, alacaklılara yapılacak ödemeler nedeniyle bir süredir Bitcoin satışı gerçekleştiriyor.

Nisan ayında 16 bin BTC satıldı

Geçtiğimiz Nisan ayında da Mt. Gox cüzdanlarından 16 bin BTC kripto para borsası Kraken’e taşınmıştı. O günkü satış da Bitcoin üzeirnde yaklaşık 1000 dolarlık bir gerilemeye yol açmıştı.

FUD ve FOMO dolu bir hafta

İçinde bulunduğumuz hafta, FUD (belirsizlik, korku ve şüphe) ve FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) bakımından oldukça yoğun geçiyor. Hafta başında dünyanın en zengin 3. ismi olan Warren Buffett, çıktığı canlı yayında Bitcoin’e ‘fare zehiri’ demiş ve hiçbir şey üretmediğini söylemişti. Aynı programda dünyanın en zengin 2. ismi Bill Gates ise Bitcoin’in ‘Daha Büyük Aptal Teorisi’ türünden bir yatırım olduğunu ifade etmişti. Bu önemli isimlerin yorumları yine piyasada panikle karşılandı.

Olumlu tarafta ise Facebook Blockchain üzerine yoğunlaşacak bir ekip oluşturdu, Ethereum’un Casper güncellemesinin ilk sürümü yayınlandı, Goldman Sachs Bitcoin’de vadeli işlem sözleşmeleri ticaretine başlayacağını duyurdu ve dünyanın en büyük borsası New York Borsası’nın sahibi Intercontinental Exchange, bir Bitcoin borsası geliştirdiğini açıkladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl