Bitcoin’in üzerindeki Mt. Gox laneti artık sona erdi

2014 yılında iflas eden Mt. Gox'un cüzdanlarından alacaklılara yapılacak ödemeler nedeniyle bir süredir belirli aralıklarla binlerce Bitcoin satılıyordu. Bu da kripto para piyasasını olumsuz etkiliyordu. Yaşanan son gelişmeyle birlikte piyasaların Mt. Gox kâbusu artık son buldu.

Tokyo merkezli kripto para borsası Mt. Gox, 2010 yılında kuruldu ve sadece dört yıl sonra dünya çapındaki tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde 70’ini gerçekleştiriyordu. Ne yazık ki 2014 yılında borsa 850 bin Bitcoin’i çaldırdıktan sonra iflas etti.

Yaşanan bu olayın ardından borsaya atanan kayyum, bir süredir alacaklılara yapılacak ödemeler için mevcut kripto para borsaları üzerinden belirli aralıklarla binlerce BTC satıyordu. Bu durum kripto para piyasalarını olumsuz etkiliyor, Bitcoin fiyatının sert bir şekilde düşmesine neden oluyordu. En son Mt. Gox’a ait cüzdanlarda satılmayı bekleyen 137 bin adet BTC bulunuyordu.

Mt. Gox, 22 Haziran itibari ile resmi olarak sivil rehabilitasyon işlemlerine katıldı. Borsanın internet sitesi üzerinden bugün yayınlanan bir bildiri ve beraberindeki belgeler, kayyum Nobuaki Kobayashi’nin sivil rehabilitasyon mütevellisi olarak hareket edeceğini onaylıyor.

Yayınlanan yeni belgelerde Kobayashi, “MTGOX’un varlıklarını yönetme ve elden çıkarma yetkisi hala bana ait ve Tokyo Bölge Mahkemesi’nin denetimine bağlı bir şekilde MTGOX’un varlıklarının yönetimi ve taleplerin incelenmesi de dahil olmak üzere sivil rehabilitasyon işlemlerini uygulayacağım.” yazdı.

Bu durumun kripto para yatırımcılarını yakından ilgilendiren kısmı, borsanın sivil rehabilitasyonun bir parçası olarak iflas işlemlerinin durdurulması nedeniyle Kobayashi’nin daha fazla Bitcoin satamayacak olması.

2014 yılında Mt. Gox, müşterilerinin 473 milyon dolar değerindeki varlıklarını kaybetmişti. Bu 2018 yılına kadar tarihin en büyük kripto para kaybıydı. Bu konuda 2018 yılının Ocak ayında saldırıya uğrayan Japonya merkezli Coincheck, 534 milyon dolarlık kripto para hırsızlığıyla zirveye oturdu.

→ JAPONYA’DA YAŞANAN GELİŞMELER BITCOIN’DE DÜŞÜŞÜ TETİKLEDİ

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl