Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun büyük serveti için yeni tahmin

Blok zinciri analiz girişimi Whale Alert, Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin servetine ilişkin yeni bir tahmin ortaya attı. Buna göre Bitcoin'in mucidi, bugünkü değeri 10.9 milyar dolar olan 1 milyon 125 bin 150 Bitcoin çıkardı.

bitcoin

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun, BTC’nin ilk zamanlarında bugünkü değeri 10.9 milyar dolar olan 1,125,150 Bitcoin çıkardığı yönünde yeni tahminler ortaya konuldu.

Gelişmiş blokzincir analiz ve izleme sistemi Whale Alert’in araştırmacıları, Satoshi tarafından çıkarılan blokları saptamak için Sergio Lerner’in Patoshi Modeli’ni kullandılar. Lerner’in teorisi, tek bir madencinin erken Bitcoin bloklarının yaklaşık 22 binini çıkardığını iddia ediyor.

Lerner ayrıca Satoshi’nin o dönem madencilik yaptığını ve Patoshi modellerini Satoshi’ye bağlayan halka açık bilgi kaynakları ve blok zinciri kanıtları olduğunu belirtiyor.

Whale Alert ise kapsamlı bir incelemenin ardından Patoshi modelinin kesinlikle Satoshi tarafından gerçekleştirildiğini aktardı.

Hedefi BTC biriktirmek değil, ağı güvenli hale getirmek

Whale Alert’e göre ise Satoshi’nin inanılmaz derecede BTC madenciliği yapması, Bitcoin biriktirip zengin olma amacıyla değil, o dönem yeni olan ağı güvenli tutmaktı:

“Satoshi’nin bu ortalamayı sürdürmek istemesinin bir amacı var. Birincisi; o büyüyen ağ için en büyük tehlikeyi yüzde 51 saldırılarında gördü. İşlem gücünün yüzde 60’ını sabit bırakarak bunun olmasını engelledi. Aynı zamanda da diğerlerinin madencilik yapması için yeterli blok bıraktı.

Daha ‘dürüst’ madenciler ağa katılıp, yüzde 51 saldırısı olasılığı iyice azalınca da Satoshi kendi madencilik hareketlerini azalttı.

Satoshi’nin ikinci amacı ise, ideal blok süresiyle ilgiliydi. O bu sürenin, yaklaşık 10 dakika olduğunu ve yeterli işlem gücünü kontrol ettiğinizde ve ağda çok fazla aktivite olmadığında, blok süresinin bu süre zarfında tutulmasının mümkün olduğunu belirtmişti.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl