Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin musluklarının verdiği ücretsiz BTC’lerin değeri bugün 120 bin dolar!

Bitcoin'in ilk yıllarında sadece bir siteyi ziyaret ederek ücretsiz 5 BTC elde edebiliyordu. Buradan çok sayıda insan Bitcoin edindi. 5 BTC'nin değeri bugün yaklaşık 120 bin dolar.

bitcoin (59)

Bitcoin’in ilk dönemlerinde musluklar çok meşhurdu. Adı “musluk” olsa da esasen bunlar, ziyaret ettiğinizde size ücretsiz olarak Bitcoin veren internet siteleriydi.

Bunların ilki “The Bitcoin Faucet”, yani “Bitcoin Musluğu” adı ile Bitcoin’in ilk geliştiricilerinden biri olan Gavin Andresen tarafından açılmıştı. Başlangıçta bu site, kişi başına tam 5 BTC veriyordu. Bu internet sitesi, 2010 yılının Haziran ayında yayına girmişti. Buradaki maksat, Bitcoin’in benimsenmesini ve kullanılmasını teşvik etmekti.

Andresen, siteyi duyururken Bitcointalk.org forumuna yazdığı yazıda, “İlk Bitcoin kodlama projem için kulağa gerçekten aptalca gelen bir şey yapmaya karar verdim. Ücretsiz Bitcoin veren bir site oluşturdum.” diyordu.

Bunun gibi internet siteleri vasıtasıyla çok sayıda insan Bitcoin edindi. Sadece Andresen, bu şekilde on binlerce BTC gönderdi ve bazı tahminler miktarın 20,000’in üzerinde olduğu yönünde. Öte yandan ilk yıllarda buralardan Bitcoin edinenlerin çoğunun bu Bitcoin’leri kaybettiği veya bir şekilde elden çıkardığı düşünülüyor. İlerleyen yıllarda Satoshidice, Silk Road, Mt. Gox gibi yüz binlerce Bitcoin’in kaybedildiği birçok skandal patlak vermişti.

Bu arada Bitcoin’in fiyat artışıyla birlikte dün bir kullanıcı, Andresen’e teşekkür etmek istedi. Bitcoin Cash geliştiricisi Gabriel Cardona, “İlk 5 BTC’mi Gavin’in musluğundan aldım. Bu tek işlemle, asla çıkmayacağımdan şüphelendiğim bir tavşan deliğine düştüm. Teşekkür ederim Gavin!” ifadelerini kullandı.

Verilen 5 BTC’nin değeri bugün yaklaşık 120 bin dolar. Türk Lirası ile 900 bin. Bugün birçok Bitcoin musluğu hâlâ ücretsiz Bitcoin verdiğini iddia etse de bunların birçoğu dolandırıcılık girişimi. Diğerleriyse hiç uğraşmaya değmeyecek kadar az BTC veriyor.

Andresen’in internet sitesinin görünümü böyleydi. Siteye gidip captcha’yı tamamladıktan sonra Bitcoin adresinizi yazmak 5 BTC almak için yeterli oluyordu.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl