Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin, nakit kullanımı için gerçekten iyi bir çözüm mü?

Bitcoin’in ilk günlerinde en çarpıcı özelliklerinden biri, oldukça makul ücretlerle küresel olarak para taşıma becerisiydi. Günümüzdeyse Bitcoin‘le para taşımanın maliyeti bazen PayPal ve Western Union‘ın maliyetlerini aşabileceğinden bu artık geçerli değil. Bitcoin’den kaçış Sosyal platform Yours Inc., yüksek ücretleri nedeniyle Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmaktan vazgeçti. Sahibi Ryan Charles şunları söyledi: “Bitcoin’de ücretler çok yüksek ve artmaya devam etmesi de muhtemel. Bu nedenle çoğu durumda PayPal veya Western Union ile rekabetçi değil.” Yours Inc., içerik okuyanlardan küçük ödemeler alan...

Bitcoin’in ilk günlerinde en çarpıcı özelliklerinden biri, oldukça makul ücretlerle küresel olarak para taşıma becerisiydi. Günümüzdeyse Bitcoin‘le para taşımanın maliyeti bazen PayPal ve Western Union‘ın maliyetlerini aşabileceğinden bu artık geçerli değil.

Bitcoin’den kaçış

Sosyal platform Yours Inc., yüksek ücretleri nedeniyle Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak kullanmaktan vazgeçti. Sahibi Ryan Charles şunları söyledi:

“Bitcoin’de ücretler çok yüksek ve artmaya devam etmesi de muhtemel. Bu nedenle çoğu durumda PayPal veya Western Union ile rekabetçi değil.”

Yours Inc., içerik okuyanlardan küçük ödemeler alan ve yazarların etrafında kurulmuş bir platform. Küçük ödemelerde Bitcoin ücretlerinin pahalılığı bu fikri öldürüyordu. Şirket Bitcoin’den vazgeçip Litecoin’e geçti.

Aynı şekilde İrlandalı hediye kartı şirketi Bitcart, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’den vazgeçti ve şimdi yalnızca Dash’ta ödeme kabul ediyor. Şirket, ücretlerin ve gecikmelerin işlerine zarar verdiğinden şikayet etti. Bu nedenle Dash’ı ödeme kabulü için daha ucuz ve hızlı bir yöntem olarak tercih etti.

Bitcoin ücretleri, 2016 yılının ikinci çeyreğinde ortalama işlem başına 13 cent’ten bu yılın aynı döneminde 2.40$’a, yani neredeyse 19 kat yükseldi.

Rakiplerinden daha pahalı

Bugün ABD’den Bitcoin aracılığıyla Birleşik Krallık’ta bulunan bir banka hesabına 25$ göndermek 15$’a mal olabilir.

Bitcoin’i nakit olarak kullanmanın zorluğu ve pahalılığı, yeni para teknolojisini benimsemek isteyen işletmeler için popüler olmayan bir tercih haline getiriyor. Bitcoin.com madencilik havuzunun ana geliştiricilerinden Shaun Chong şunları söyledi:

“Bir işlemin ücreti 2$’dan fazla olduğunda Bitcoin, ticaret için doğru bir şekilde kullanılamaz. Ücretler daha düşük olsaydı Bitcoin’in değeri daha da artacaktı, çünkü Bitcoin daha kullanışlı olacaktı.”

Özetle, Bitcoin’i nakit işlemleri için kullanmak bugün pek de mantıklı bir tercih olmayacak. Bitcoin’in nakit olma misyonunu Bitcoin’in açtığı yoldan giden Litecoin gibi altcoin’ler üstlenecek. Bitcoin ise altın olma misyonunu taşıyacak.

Geçtiğimiz haftalarda Bitcoin Vakfı Başkanı Llew Claasen’in açıklamaları Bitcoin’in nasıl görülmesi gerektiğine işaret ediyordu:

“Bitcoin’i nakit olarak görmeyin. Dijital altın gibi düşünün.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl